صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

علی لاریجانی: غربی‌ها منتظر واکنش ایران باشند

علی لاریجانی: غربی‌ها منتظر واکنش ایران باشند

در پی اعلام اعمال تحریم های تازه مالی علیه ایران از سوی برخی کشورهای غربی، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران گفته که مجلس شورای اسلامی اقدام انگلیس و سایر کشورهای غربی را در تحریم های جدید بی پاسخ نمی گذارد و آنها باید منتظر واکنش ایران باشند.

آقای لاریجانی به خبرنگاران گفته که اقدام کشورهای غربی در تحریم های جدید علیه کشور مسبوق به سابقه است و همانند گذشته بر اراده ملی در خصوص پرونده هسته ای تاثیری نخواهد داشت.

این سخنان در حالی مطرح شده که بریتانیا اعلام کرده که ارتباط خود را با موسسات مالی ایران از جمله بانک مرکزی این کشور را قطع می کند. آمریکا و کانادا نیز اعلام کرده اند که تحریم های اقتصادی بیشتری علیه سیستم بانکی ایران اعمال خواند کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، تحریم بریتانیا و آمریکا را بی اهمیت توصیف کرده و گفته که حجم روابط ایران با این دو کشور را به پائین ترین سطح رسانده ایم و این اقدامات "جنبه تبلیغاتی و جنگ روانی دارد."

تحریم بانک مرکزی ایران و اعمال محدودیت برای صادرات پتروشیمی از جمله مواردی است که با واکنش مقامات ایران مواجه شده است.

آقای لاریجانی، تحریم بانک مرکزی ایران را "لجبازی با ملت ها" توصیف کرده و گفته که چون کشورهای غربی می دانند که "بیداری اسلامی که در کشورهای منطقه ایجاد شده نتیجه انقلاب اسلامی است به همین دلیل فکر می کنند با این گونه اقدامات می توانند نقش ایران را در صحنه های بین المللی کم رنگ کنند."

بانک مرکزی ایران هنوز نسبت به تحریم ها واکنشی نشان نداده اما عبدالحسین بیات معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران گفته که صادرات مواد پتروشیمی به اروپا متوقف نخواهد شد.

بخشی از تحریم ها مربوط به خرید مواد مورد نیاز در صنعت پتروشیمی است که به گفته مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی، قبلا هم اجازه خرید این کالاها را در بازارهای بین المللی" به ما نمی دادند و "از روش های مختلفی برای دور زدن تحریم های آمریکایی و اروپایی استفاده شده است."

آقای بیات گفت که تحریم های تازه "مقداری زحمت" برای ما ایجاد می کند اما "هیچ نگرانی" در مورد تحریم های تازه نداریم. (بی بی سی)