صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفر رئیس جمهور یمن به ریاض برای امضای توافقنامه ‌کناره‌گیری از قدرت

سفر رئیس جمهور یمن به ریاض برای امضای توافقنامه ‌کناره‌گیری از قدرت

علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن روز چهارشنبه وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی شد. گفته می‌شود وی احتمالا قصد دارد طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس در مورد کناره‌‌گیری از قدرت را امضا کند.

بر اساس گزارش ‌رسانه‌های دولتی یمن، علی عبدالله صالح، رئیس جمهور این کشور وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی شده است تا توافقنامه‌ی مورد حمایت آمریکا را برای واگذاری قدرت امضا کند.

این‌که چه زمان توافقنامه توسط رئیس جمهور یمن امضا شود هنوز روشن نیست.

به گزارش تلویزیون دولتی یمن، در کنار نمایندگان کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس که میانجیگران این توافقنامه بوده‌اند، فرستاده‌های اتحادیه‌اروپا و آمریکا نیز به هنگام امضای توافقنامه حضور خواهند داشت. در پی اعتراضات گسترده علیه ۳۰ سال حکومت علی عبدالله صالح، وی بارها اعلام کرده است این توافقنامه را امضا خواهد کرد، ولی سپس به تعویق انداخته است. بر اساس این توافقنامه، صالح قدرت را به معاون خود واگذار خواهد کرد و در ازای آن در قبال پیگردهای جزایی مصونیت خواهد گرفت.

رئیس جمهور یمن به‌رغم قیام هشت‌ماهه‌ی مردم این کشور تاکنون حاضر به واگذاری قدرت نشده است.

صالح در پی سوءقصدی که در ماه جون علیه او صورت گرفت، مجروح شد و برای درمان به عربستان سعودی انتقال یافت. این درمان بیش از سه ماه به طول انجامید.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جمال بنومار، فرستاده‌ی ارشد سازمان ملل روز سه‌شنبه به صراحت ابراز امیدواری کرد که علی عبدالله صالح به زودی از مقام خود کناره‌گیری کند.

بنومار پس از دیدار با عبد ربّو منصور هادی، معاون ریاست جمهوری یمن در صنعا گفت که تمام جناح‌های سیاسی بر سر پیشنهاد کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس به توافق رسیده‌اند.

موج اعتراضات کشورهای عربی به یمن نیز سرایت کرد. ماه‌هاست که تظاهرکنندگان غیرمسلح در خیابان‌های صنعا و دیگر شهرها حضور دارند و خواستار سرنگونی علی عبدالله صالح و اجرای اصلاحات در کشور هستند. پافشاری معترضان بر ادامه‌ی تظاهرات و واکنش خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی تاکنون باعث کشته‌شدن صدها نفر و زخمی شدن هزاران نفر شده است.

در طول ماه‌ها اخیر همچنین برخوردهای مسلحانه‌ا‌ی میان شبه‌نظامیان قبایل و واحدهای نظامی متمرد از ارتش از یک‌سو و طرفداران عبدالله صالح و نظامیان او صورت گرفته است. (دویچه وله)