صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معرفی صدراعظم جدید در مصر

معرفی صدراعظم جدید در مصر

در پی درگیری‌های خونین در قاهره، شورای عالی نظامی مصر کمال جنزوری را به عنوان رئیس حکومت جدید این کشور معرفی کرد. در حالی‌که انتخابات در زمان مقرر برگزار خواهد شد، معترضان مردم را به شرکت در تظاهرات گسترده دعوت کردند.

در حالی‌که تظاهرات در میدان تحریر قاهره همچنان ادامه دارد، شورای عالی نظامی مصر از کمال جنزوری، صدراعظم پیشین این کشور خواست که مامور تشکیل کابینه جدید شود. به گفته تلویزیون دولتی مصر جنزوری این درخواست را پذیرفته است. جنزوری در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ در زمان ریاست‌جمهوری حسنی مبارک، نخست‌وزیر این کشور بود. وی یکی از سیاستمداران خوشنام در مصر به شمار می‌آید.

در پی اعتراضات خیابانی علیه حکومت نظامیان در مصر، شورای عالی نظامی مجبور به تغییر دولت شد. پس از درگیری‌های خونین در قاهره و برخی شهرهای مصر دولت موقت عصام شرف مجبور به کناره‌گیری شد. گرچه دولت جدید مصر به ریاست جنزوری چند ماهی بیش در قدرت نخواهد ماند، اما راهی دشوار پیش‌رو دارد. مهم‌ترین و نخستین وظیفه دولت جدید برگزاری انتخاباتی سالم و آرام در مصر است.

انتخابات پارلمانی در مصر روز دوشنبه ۲۸ نوامبر آغاز خواهد شد. این انتخابات که قوانین پیچیده‌ای دارد تا اواسط جنوری سال ۲۰۱۲ ادامه خواهد یافت. شورای عالی نظامی تاکید کرد که به‌رغم نا‌آرامی‌های اخیر در برنامه‌ی برگزاری انتخابات تغییری رخ نداده است.

جنرال ممدوح شاهین، یکی از اعضای شورای عالی نظامی مصر روز پنج‌شنبه در قاهره اعلام کرد: «انتخابات به تعویق نخواهد افتاد. این آخرین تصمیم در این‌باره است.». سرپرست کمیته انتخابات نیز اطمینان داد که زمان برگزاری انتخابات تغییر نخواهد کرد. وی تاکید کرد که تحت هر شرایط آماده برپایی انتخابات در مصر است. انتخابات در مصر در چندین مرحله برگزار خواهد شد. در شهرهای قاهره، اسکندریه و هفت ولایت مصر رای‌گیری در روز دوشنبه آغاز خواهد شد. دور دوم انتخابات برای این مناطق در ۵ دسمبر ۲۰۱۱ خواهد بود. (دویچه وله)

در ۹ ولایت دیگر مصر دور اول انتخابات در ۱۴ دسمبر ۲۰۱۱ و دور دوم آن در ۳ جنوری ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد. شهروندان مصر در خارج از کشور نیز می‌توانند برای نخستین بار در انتخابات شرکت جویند. مصریان خارج‌نشین در روز چهارشنبه هفته آینده در سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های این کشور به پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

معترضان در خیابان‌های قاهره از گزینش و معروفی جنزوری زیاد خشنود نیستند. مخالفان اعلام کردند که خود را برای برپایی یک تظاهرات میلیونی آماده می‌کنند. بنا به گزارش‌ها برخی از تظاهرکنندگان به خبرنگاران گفتند که «جنزوری ۷۸ ساله، برای انجام وظایف دشوار کنونی بسیار پیر است.» (دویچه وله)