صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مصری‏ها برای شرکت در انتخابات پارلمانی صف کشیدند

مصری‏ها برای شرکت در انتخابات پارلمانی صف کشیدند

انتخابات پارلمانی مصر آغاز شده، در حالی که تجمع اعتراضی در میدان تحریر قاهره ادامه دارد و برخی تشکل ها و فعالان سیاسی خواستار تحریم انتخابات شده اند.

از بامداد روز دوشنبه، رای گیری در نخستین مرحله از انتخابات پارلمانی مصر برای تعیین بخشی از کرسی های مجمع خلق (مجلس الشعب) - مجلس سفلای پارلمان مصر - آغاز شده و انتظار می رود روند انتخاب تمامی اعضای این مجلس و همچنین اعضای مجلس شورا - مجلس علیای پارلمان - چندین هفته به طول انجامد.

دوره قبلی پارلمان مصر که در آن اعضای حزب دموکراتیک ملی - حزب حاکم وقت - دارای اکثریت بودند پس از سقوط حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق، با فرمان شورای نظامی حاکم منحل شد و قرار بود انتخابات در ماه سپتمبر برگزار شود، که به تعویق افتاد.

انتخابات پارلمانی قبلی مصر در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی برگزار شد و با انتقاداتی در مورد سلامت انتخابات همراه بود.

انتخابات کنونی نیز در حالی برگزار می شود که مصر در هفته های اخیر دستخوش تحولات سریع سیاسی ناشی از تجمع های گسترده اعتراضی در قاهره و چند شهر دیگر در اعتراض به ادامه زمامداری شورای نظامی بوده است.

از جمله این تحولات، تغییر صدراعظم و وعده تسریع در روند تعیین رئیس جمهوری جدید و انتقال قدرت از شورای نظامی به وی بوده است.با توجه به این تحولات، یکی از مهمترین جنبه های انتخابات جاری، میران مشارکت رای دهندگان به عنوان نشانه اعتماد عمومی به شورای نظامی حاکم و برنامه اعلام شده آن برای نقل و انتقال قدرت در کشور است.

تعدادی از تشکل ها و فعالان سیاسی که همچنان به تجمع اعتراضی در میدان تحریر قاهره ادامه می دهند، برگزاری انتخابات در شرایط حاضر را مناسب ندانسته و نتیجه آن را منعکس کننده خواست های مطرح شده در انقلاب اخیر مردم مصر ندانسته اند.

برخی از مخالفان برگزاری انتخابات، ادامه حضور شورای عالی نظامی در صحنه سیاسی را مانعی در راه ابراز نظر آزادانه مردم توصیف کرده و گفته اند که انتخابات آزاد تنها زمانی امکان دارد که نظامیان از قدرت کناره گیری کرده باشند. (بی بی سی)