صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کلینتون با آنگ سن سوچی دیدار کرد

کلینتون با آنگ سن سوچی دیدار کرد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا سرگرم انجام گفتگوهایی با آنگ سن سوچی رهبر مخالفان برما درباره مساله حقوق و دموکراسی در آن کشور است.

خانم کلینتون، اولین وزیر خارجه آمریکا که طی ۵۰ سال گذشته از برما بازدید می کند، پنجشنبه شب با خانم سو چی شام خورد.

برما هنوز درگیر مناقشه های قومی است و دولت این کشور صدها نفر را به دلایل سیاسی زندانی کرده است.

خانم کلینتون پیشتر با تین شین رئیس جمهور برما (میانمار) دیدار کرد.

هدف از این سفر تشخیص صداقت و جدیت رهبران دولت برما در زمینه اصلاحات سیاسی در این کشور است.

آمریکا تحریم های شدیدی علیه رهبران ارشد برما اعمال کرده است. این کشور از ۱۹۶۲ تا سال گذشته تحت یک حکومت خشن نظامی بوده است.

اما امسال یک رشته اصلاحات منجر به گمانه زنی درباره احتمال پایان چند دهه انزوا شده است.

خانم کلینتون پس از ملاقات با رئیس جمهور این کشور در روز پنجشنبه گفت: آمریکا آماده است در این مسیر اصلاحات با شما هم قدم شود، اگر همچنان در مسیر صحیح گام بردارید.

آن دو درباره گسترش روابط دیپلماتیک بحث کردند و آمریکا گفت از برخی تغییرات نسبتا کم در رابطه برما با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول حمایت می کند.

تین شین، که از جنرال های سابق و از رهبران ارشد حکومت قبلی است، از باز شدن فصلی تازه در روابط با آمریکا تمجید کرد. خانم کلینتون و خانم سوچی پنجشنبه شب در رانگون با هم در مراسم خصوصی شام شرکت کردند که اولین دیدار آنها بود. خانم کلینتون اغلب از آنگ سن سوچی به عنوان یک منبع الهام برای شخص خود نام برده است.

آن دو بار دیگر روز جمعه در خانه خانم سوچی در رانگون دیدار کردند. او سال ها در این خانه تحت حصر بوده است. حزب لیگ ملی دموکراسی تحت رهبری خانم سوچی اخیرا بار دیگر به عنوان یک حزب سیاسی ثبت شد و انتظار می رود او در انتخابات پارلمانی شرکت کند. (بی بی سی)