صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نوری مالکی: سرنگونی بشار اسد، باعث بروز جنگ داخلی می‌شود

نوری مالکی: سرنگونی بشار اسد، باعث بروز جنگ داخلی می‌شود

نوری مالکی، صدراعظم عراق با خطرناک توصیف کردن اوضاع سوریه، نسبت به بی ثباتی در این کشور در صورت سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هشدار داد.

آقای مالکی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت کشورش بر این باور است که از حقوق مردم سوریه باید مراقبت شود و کشورش به حکومت سوریه یادآور شده که زمان حکومت تک حزبی و تک قومی به پایان رسیده است.

عراق بر خلاف بسیاری از کشورهای عربی با وضع تحریم ها علیه سوریه مخالفت کرده و در مجامع بین المللی از دادن رای مثبت به قطعنامه‌های علیه سوریه خودداری کرده است.

ایران نیز که سوریه متحد اصلی آن در جهان عرب است، از حکومت بشار اسد حمایت کرده است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران اخیرا بار دیگر مخالفت کشورش را با مداخله خارجی در سوریه اعلام کرده و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در مورد رویدادهای سوریه گفته است دولت و ملت سوریه با هم تصمیم بگیرند و کسی هم کسی را نکشد. نظامیان مخالفان را نکشند و مخالفان هم نظامیان را نکشند.

صدراعظم عراق در مصاحبه خود با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت برخی از مخالفان دولت سوریه اخیرا خواهان سفر به عراق شده اند و دولت عراق با این افراد دیدار خواهد کرد.

گروهی از مخالفان دولت سوریه هم اکنون در ترکیه مستقر هستند و از این کشور به عنوان پایگاهی برای فعالیت های خود استفاده می کنند. در زمان حکومت صدام حسین، گروهی از مخالفان از جمله نوری مالکی، در سوریه حضور داشتند.

نوری مالکی درخواست برخی کشورهای همسایه سوریه برای کناره گیری بشار اسد از قدرت را مطرح نکرده و هشدار داده است این کار می تواند سوریه را به ورطه جنگ داخلی بکشاند. رجب طیب اردوغان، صدراعظم ترکیه ماه پیش خواهان کناره گیری بشار اسد شد و احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم گفته است که حکومت بشار اسد به پایان خود رسیده است.

عبدالله، پادشاه اردن نیز رئیس جمهوری سوریه را به کناره گیری ترغیب کرده است. نوری مالکی هشدار داده که کشتن بشار اسد یا سرنگونی او، منجر به شکل گیری درگیری های داخلی خواهد شد که این بر منطقه اثر خواهد گذاشت. (بی بی سی)