صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعزام نیروهای کمکی پولیس برای مهار اعتراضات ضد پوتین در مسکو

اعزام نیروهای کمکی پولیس برای مهار اعتراضات ضد پوتین در مسکو

تظاهرات گسترده در اعتراض به روند انتخابات پارلمانی روسیه باعث شد تا دولت این کشور روز سه‌شنبه برای مهار این اعتراضات با اعزام نیروهای کمکی پولیس به خیابان‌های مسکو، شمار این نیروها را به حدود چهار هزار مأمور برساند.
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در همین روز بار دیگر از انتخابات پارلمانی روسیه انتقاد کرد.

تظاهرکنندگان شعارهایی بر ضد ولادیمیر پوتین، صدراعظم روسیه سر دادند و در جریان این اعتراض‌ها در مسکو حدود ۳۰۰ نفر و در شهر سن‌پترزبورگ حدود ۱۰۰ نفر از سوی پولیس بازداشت شدند.

این خبرنگاران، شمار تظاهرکنندگان روز سه‌شنبه در مسکو را بین پنج تا ده هزار نفر تخمین می‌زنند.

نتایج انتخابات پارلمانی روسیه که روز دوشنبه اعلام شد نشان می‌دهد با وجود کاهش محبوبیت حزب پوتین، این حزب هم‌چنان توانسته است که با کسب ۴۹.۵ درصد از آرا، اکثریت خود را در پارلمان حفظ کند.

اما به گزارش آسوشیتدپرس، شماری از سیاستمداران مخالف و ناظران انتخاباتی می‌گویند، حتی نتایج حدود ۵۰ درصد که برای حزب «روسیه متحد» اعلام شده «اغراق‌آمیز» است و این حزب را به «تقلب و تخلف» در انتخابات متهم کرده اند.
سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) نیز می‌گوید که در انتخابات روز چهارم دسمبر روسیه، «رقابت سیاسی محدود بوده و این انتخابات منصفانه برگزار نشده‌ است.»

واسیلی پانچنکوف، سخنگوی وزارت کشور روسیه به خبرگزاری ریانوستی روسیه گفت که نیروهای انتظامی «تنها یک هدف دارند و آن هم تأمین امنیت شهروندان است» و افزود: «نیروهای کمکی پولیس تا زمانی که شمارش آراء انتخابات پارلمانی ادامه دارد هم‌چنان در صحنه حضور خواهند داشت.»

ولادیمیر پوتین، صدراعظم روسیه، که حزب «روسیه متحد» او در انتخابات چهارم دسمبر ۷۷ کرسی را در پارلمان از دست داد روز سه‌شنبه گفت که قصد دارد در ترکیب کابینه دولت «تغییرات اساسی بدهد» و افزود که «اگر جامعه خواهان نوسازی است ما هم باید خود را با آن وفق بدهیم.»