صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در روز انتخابات؛ تعداد کشته‌های ناآرامی‌های سوریه از ۵۰۰۰ نفر گذشت

در روز انتخابات؛ تعداد کشته‌های ناآرامی‌های سوریه از ۵۰۰۰ نفر گذشت

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روز دوشنبه در واشينگتن در کنفرانس خبری مشترک با نوری المالکی، صدراعظم عراق گفت: «عراق به سوی ثبات حرکت می کند و متحدی قابل اتکا و نزديک برای آمريکا به شمار رفته و می رود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اوباما گفت: «سربازان آمريکايی با سری افراشته خاک عراق را ترک می کنند و اين تاريخ است که در مورد جنگ عراق و ابعاد آن قضاوت خواهد کرد.»

باراک اوباما گفت: «پس از ۹ سال، جنگ و عمليات نظامی ما در عراق تا چند هفته ديگر به پايان می رسد و حالا زمانی برای دور جديدی از همکاری های مشترک ميان ايران و عراق در امور نظامی، امنيتی و اقتصادی است.»

رييس جمهوری آمريکا خطاب به نوری المالکی گفت: «آقای صدراعظم، درست است که ما به اين جنگ پايان می دهيم و عراق را ترک می کنيم تا آينده خود را بسازد، اما مردم عراق بايد بدانند که تنها نمانده اند. شما متحد قابل اتکا و نزديکی به نام ايالات متحده آمريکا داريد.» عمليات نظامی آمريکا در عراق در ۹ سال گذشته حدود ۴۵۰۰ کشته برای آمريکا و ده ها هزار کشته برای عراقی ها در پی داشته است.

آقای اوباما گفت: «همان طور که عراق تعهد داده در امور ديگر کشورها دخالت نکند، ديگر کشورها هم نبايد در امور داخلی عراق دخالت کنند.»

باراک اوباما از زمان مبارزات انتخاباتی خود تعهد کرده بود حضور نظامی آمريکا در عراق را پايان دهد. در زمانی که وی به کاخ سفيد رفت، حدود ۱۵۰ هزار نيروی نظامی آمريکا در عراق بودند که به تدريج از عراق خارج شده و تا حدود دو هفته ديگر تمامی آن ها خارج خواهند شد. به گزارش رويترز، مقامات رسمی گفتند در جريان سفر صدراعظم عراق به آمريکا، قرارداد فروش هواپيماهای اف – ۱۸ هم نهايی شده و عراق همکاری ها برای تقويت صنايع هواهيی خود با آمريکا را بيشتر خواهد کرد.

نوری المالکی، صدراعظم عراق هم در جريان ديدار با آقای اوباما گفت: «عراق امروز ثروت های زيادی در اختيار دارد ولی نياز به تجربه و امور کارشناسی دارد و تجربه آمريکا و ديگر کشورهای آمريکايی کمک می کند اين ثروت شکوفا شود.»

آقای المالکی همچنين خروج نيروهای آمريکايی از عراق را «موفقيت» خواند و گفت برخلاف منتقدان آقای اوباما که فکر می کنند وی شکست خورده، وی يک پيروز واقعی است.