صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مالکی خواستار سرمایه گذاری آمریکا در عراق شد

مالکی خواستار سرمایه گذاری آمریکا در عراق شد

نوری مالکی، صدراعظم عراق در جریان دیدار از آمریکا، خواستار کمک تجارو صاحبان صنایع این کشور به بازسازی عراق شده است. آقای مالکی را دراین سفر هیاتی متشکل از مقامات اقتصادی و ۴۰ نفراز بازرگانان و تجار عراقی همراهی می کنند.

هیات عراقی امیدوار است که بتواند در جریان این دیدار، قراردادهایی را با مقامات اقتصادی و بازرگانان آمریکایی امضا کند.

آقای مالکی با تاکید بر بهبود شرایط امنیتی در عراق گفته است که زمان آن رسیده که با توجه به اوضاع فعلی، شرکت های آمریکایی به جای جنرال ها درخط مقدم جبهه نبرد برای آینده عراق نقش داشته باشند.

در حال حاضر، میزان سرمایه گذاری ایالات متحده در عراق اندکی بیش از ده درصد کل سرمایه گذاری خارجی در این کشور است.

صدراعظم عراق در سخنرانی در اتاق بازرگانی آمریکا گفت اگرچه نفت همچنان مهمترین بخش سرمایه پذیر برای خارجیان است، اما بخش های دیگری مانند مراقبت های پزشکی، ارتباطات، مسکن و راه سازی و خدمات مالی نیز امکانات نامحدودی را در اختیار شرکت های آمریکایی قرار می دهد.

آقای مالکی همچنین تاکید کرد که همکاری آمریکاییان در این زمینه می تواند به ایجاد تنوع در اقتصاد عراق کمک کند.

مجموع سرمایه گذاری خارجی در عراق در سال جاری ۷۰ میلیارد دالر برآورد شده است.

قرار است نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری عراق را ترک کنند و به گفته خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، آمریکاییان در مورد وضعیت امنیتی عراق همچنان نگرانی هایی دارند.

باراک اوباما روز دوشنبه ۱۲ دسمبر پس از دیدار و مذاکره با آقای مالکی گفت که معتقد است اقتصاد عراق سریعتر از هند و چین رشد خواهد کرد.

آقای اوباما تائید کرد که تا سال آینده تمامی نیروها و پایگاههای آمریکایی از عراق خارج خواهند شد اما در عین حال افزود روابط آمریکا و عراق همچنان مستحکم باقی خواهد ماند.

قرار است روزچهارشنبه ۱۴ دسمبرآقای اوباما از پایگاه هوایی فورت براگ در کارولینای شمالی دیدار کرده و از نیروهای این کشور که در عراق خدمت کردند، قدردانی به عمل آورد.

آقای اوباما در جریان این دیدار رسما اعلام خواهد کرد که حضور نظامی آمریکا در عراق طی چند روز آینده پایان خواهد یافت.