صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

با درگذشت کیم جونگ ایل پسرش کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی شد

با درگذشت کیم جونگ ایل پسرش کیم جونگ اون رهبر کوریای شمالی شد

در پی درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر کوریای شمالی، رسانه های دولتی کوریای شمالی آغاز زمامداری رهبر جدید این کشو را اعلام کرده اند.

روز دوشنبه، ۱۹ دسمبر، تلویزیون دولتی کوریای شمالی که ساعاتی قبل خبر درگذشت کیم جونگ ایل، رهبر اعظم این کشور را گزارش کرده بود، اعلام داشت که کیم جونگ اون، پسر رهبر سابق، با لقب وارث کبیر جانشین پدر شده است.
کیم جونگ اون سومین نسل از خاندان کیم است که در نظام کمونیستی کوریای شمالی به رهبری می رسد و قدرت حکومتی را در اختیار می گیرد.

کیم ایل سونگ، نخستین رهبر نظام کمونیستی کوریای شمالی، هنگام حکومت بر این کشور از عنوان رئیس جمهوری دموکراتیک خلق کوریای استفاده می کرد اما پس از درگذشت او، کاربرد این لقب، ظاهرا به منظور حفظ حرمت بنیانگذار نظام کمونیستی این کشور، متوقف شد.

کیم جونگ ایل، فرزند کیم ایل سونگ، با لقب رهبر اعظم یا رهبر ارشد یا رهبر محبوب بر کوریای شمالی حکومت کرد و به گزارش منابع خبری کوریای شمالی، روز شنبه درگذشت.

در اطلاعیه ای که در مورد جانشینی کیم جونگ ایل از تلویزیون دولتی کوریای شمالی خوانده شد آمده است که مهار ارابه انقلاب عظیم کوریای را اینک کیم جونگ اون در دست دارد که وارث کبیر آرمان های انقلاب و مرام خود اتکایی کشور و رهبر حزب، ارتش و خلق ماست.

این اطلاعیه می افزاید که رهبری داهیانه کیم جونگ اون تضمین کننده پیگیری اهداف انقلاب در خلال نسل های متوالی است، اهدافی که کیم ایل سونگ پایه گذاشت و کیم جونگ ایل به پیروزی هدایت کرد. اطلاعیه رسمی حکومت کوریای شمالی حاوی جزئیاتی از نحوه انتخاب یا انتصاب رهبر جدید و مراسم احتمالی آغاز زمامداری او نیست.

مانند بسیاری دیگر از جنبه های زندگی در کوریای شمالی، از جمله شرح حال کیم جونگ ایل، زندگینانه کیم جونگ اون هم چندان روشن نیست و ابهاماتی در آن وجود دارد. آنچه که در اختیار رسانه های بین المللی قرار دارد حاکی از آن است که کیم جونگ اون در سال ۱۹۸۳ یا ۱۹۸۴ از همسر کیم جونگ ایل به نام کو یانگ هی، به دنیا آمد و سومین و کوچکترین پسر رهبر سابق کوریای شمالی است و منابع رسمی کوریای شمالی روز ۸ جنوری سال ۱۹۸۴ را روز تولد او ذکر کرده اند. ( بی بی سی)