صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مردم کوریای شمالی برای آخرین بار نسبت به رهبر خود ادای احترام کردند

مردم کوریای شمالی برای آخرین بار نسبت به رهبر خود ادای احترام کردند

کیم جونگ اون، پسر و جانشین کیم جونگ ایل، رهبر سابق کوریای شمالی، همراه شماری از مقامات ارشد این کشور به جنازه رهبر سابق این کشور، ادای احترام کرده اند.

تابوت شیشه ای حاوی جنازه کیم جونگ ایل در یکی از اتاق های کاخ او قرار داده شده و قرار است مراسم خاکسپاری هفته آینده برگزار شود.

کیم جونگ ایل روز شنبه ۱۹ دسمبر در ایر حمله قلبی در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

به گزارش منابع خبری دولتی کوریای شمالی، به مناسبت درگذشت کیم جونگ ایل در این کشور ۱۱ روز عزای رسمی اعلام شده و پرچم کوریای شمالی به علامت سوگواری به حالت نیم افراشته درآمده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات کوریای شمالی گفته است که دولت این کشور در نظر ندارد از هیات های خارجی برای شرکت در مراسم تدفین رهبر پیشین دعوت کند.

در پی اعلام خبر مرگ کیم جونگ ایل ، دولت کوریای جنوبی مراتب همدردی خود را با مردم کوریای شمالی اعلام کرد.

کوریای جنوبی گفته است که هیاتی رسمی را به کوریای شمالی اعزام نخواهد کرد، اما در مقابل به تعداد کمی از مقامات این کشور اجازه سفر به کوریای شمالی را می دهد.

کوتاهی کوریای جنوبی در فرستادن پیام تسلیت به مناسبت مرگ کیم ایل سونگ ، پدر کیم جونگ ایل و اولین و آخرین رئیس جمهوری حکومت کمونیستی کوریای شمالی در سال ۱۹۹۴، باعث افزایش تنش بین دو کشور شد.

در همین حال چین گفته است که آماده است از کیم جونگ اون، رهبر جدید کوریای شمالی، برای دیدار از چین استقبال کند.

آمریکا هم از کوریای شمالی خواسته است تا در مسیر صلح گام بردارد و افزوده است که از متحدان ایالات متحده در منطقه دفاع می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که این کشور آماده کمک به مردم کوریای شمالی است.

خانم کلینتون همچنین بر حفظ امنیت در شبه جزیر کوریای تاکید کرد.

تا چند سال قبل گفته می شد که احتمالا پس از کیم جونگ ایل، پسر بزرگ او به نام کیم جون نام رهبری کوریای شمالی را در دست خواهد گرفت اما به دلایلی، این تصمیم عملی نشد و دو سال پیش، رسانه های کوریای جنوبی نوشتند که شایع شده رهبر کوریای شمالی کیم جونگ اون را به جانشینی برگزیده است.