صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بیش از چهل نفر در انفجارهای دمشق کشته شدند

بیش از چهل نفر در انفجارهای دمشق کشته شدند

تلویزیون دولتی سوریه از وقوع دو انفجار انتحاری در اطراف دفاتر نهادهای امنیتی در دمشق، پایتخت این کشور، خبر داد. بنا بر این گزارش، در اثر انفجار بمب‌هایی که در دو خودرو کارگذاری شده بود، بیش از چهل نفر کشته و شمار زیادی هم زخمی شده اند.

تلویزیون سوریه، شبه نظامیان القاعده را مسئول حمله انتحاری به ساختمان‌های اداره کل امنیت سوریه و یک نهاد امنیتی دیگر دانسته و اعلام کرده که در این حملات شماری از غیر نظامیان نیز کشته شده‌اند.

در مقابل، مخالفان حکومت سوریه می‌گویند این انفجارها توسط دولت سوریه و با هدف تحت تاثیر قرار دادن سفر ناظران اتحادیه عرب و اثبات دست داشتن گروه های تروریستی در اعتراضات ضد دولتی طراحی شده است.

ناظران اتحادیه عرب برای نظارت بر اجرای مفاد توافقنامه بین این اتحادیه و دولت سوریه، شامل توقف عملیات خشونت‌آمیز علیه معترضان و خروج واحدهای نظامی از مناطق مسکونی شهری، آزادی زندانیان سیاسی و گفت‌وگوی دولت با مخالفان روز پنج شنبه ۲۲ دسمبر وارد سوریه شدند.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد از آغاز اعتراض ها علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه مارچ تا کنون، بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر کشته و هزاران نفر نیز بازداشت شده‌اند. تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از محل‌های انفجار را پخش کرد که امدادگران را در حال جست‌وجو در میان آوار ساختمان‌های ویران شده نشان می‌داد.

به گفته شاهدان یکی از انفجارها در غرب دمشق و در نزدیکی میدان عباسیان و دیگری در منطقه جمارک در شرق دمشق رخ داده است. گزارش‌هایی هم از صدای تیراندازی در یکی از مناطق مرکزی شهر دمشق منتشر شده است.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که شمار زیادی از سربازان و غیرنظامیان در این دو حمله که توسط بمب‌گذاران انتحاری سوار بر موتر انباشته از مواد منفجره در نزدیکی اداره کل امنیت سوریه و یکی دیگر از دفاتر امنیتی صورت گرفته، کشته شده‌اند.

بنا بر این گزارش، تحقیقات اولیه دولت سوریه حاکی از دست داشتن نیروهای القاعده در این بمب گذاری‌هاست.جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید این انفجارها در حالی رخ می‌دهد که دولت سوریه همواره گروه‌های مسلح تروریستی را عامل ناآرامی‌ها در این کشور معرفی کرده است. (بی بی سی)