صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱ عقرب ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جشن‌های سال نو میلادی در سراسر جهان

جشن‌های سال نو میلادی در سراسر جهان

مردم سراسر جهان پایان سال ۲۰۱۱ و آغاز سال ۲۰۱۲ میلادی را جشن گرفته‌اند. شهر سیدنی در استرالیا، آغاز سال نو میلادی را با ۱۵ دقیقه آتش بازی چند میلیون دالری در نیمه شب به وقت محلی اعلام کرد.

تخمین زده می‌شود که جمعیت یک میلیون نفری در اطراف پل بندرگاه سیدنی این آتش بازی توام با موسیقی را تماشا کرده‌ باشند.

در این مراسم آمیزه‌ای از صدای پرندگان وحشی و موسیقی پاپ برای جمعیت پخش شد.

برخی از آتش بازی‌ها به شکل فواره، رنگین کمان و ابر، آسمان پل بندرگاه سیدنی را روشن کرده بود. در هانگ کانگ شمارش معکوس برای آغاز سال ۲۰۱۲ به وسیله شماره‌های غول پیکر نورانی روی یک آسمان خراش به اجرا گذاشته شد. ساموآ و توکلائو در قاره اقیانوسیه، اولین کشورهایی بودند که وارد سال نو میلادی شدند.

همزمان که عقربه‌های ساعت از ۱۱ و ۵۹ دقیقه شب ۲۹ دسمبر عبور کرد، این دو جزیره جنوب اقیانوس آرام به ۳۱ دسمبر جهش کردند و ۳۰ دسمبر را نادیده گرفتند.

در حالی که در ساموآ اعلام شد، به جای آخرین کشور، اولین کشوری خواهد بود که وارد سال نو میلادی می شوند، گردشگران و مردم محلی سراسر روز شنبه را در این جزیره جشن گرفتند. شرایط بد آب و هوایی موجب شد که دست اندرکاران نیوزیلند، رویدادهای بیرونی را تعطیل کنند، اما به هر حال مراسم آتش بازی با وسعت کمتری برگزار شد.

بارش شدید باران در برخی از شهرهای نیوزیلند از جمله پارلمرستون نورث، مونت مائونگانی و روتروا موجب شد که مراسم جشن‌های خیابانی برگزار نشود.پیام سال نو میلادی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم با یک تم غم انگیز همراه بود مبنی بر این که سال جدید احتمالا سخت تر از سال ۲۰۱۱ خواهد بود، بان کی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد که دومین سال ریاست او بر این سازمان از یکشنبه آغاز می‌شود، ابراز امیدواری کرد که جنبش موسوم به بهار عربی که از سال ۲۰۱۱ در کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه آغاز شده است، در سال جدید نیز به سوی دموکراسی ادامه یابد. (بی بی سی)