صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان در اردن ملاقات می کنند

نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان در اردن ملاقات می کنند

مذاکره کنندگان فلسطینی و اسرائیلی موافقت کرده اند تا برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته با هم دیدار و گفتگو کنند. قرار است اسحاق مولچو و صائب عریقات، مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی، روز سه شنبه۳ جنوری با حضور میانجیگران بین المللی در اردن دیدار کنند.

این در حالی است که مقامات هر دو طرف، احتمال از سرگیری مذاکرات صلح را در آینده ای نزدیک نامحتمل دانسته اند.

در پی مخالف اسرائیل با توقف شهرک سازی در کرانه باختری روز اردن، مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی متوقف شد.

مقامات اردن گفته اند به عنوان بخشی از تلاش برای از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، آماده اند تا میزبانی این مذاکرات را برعهده داشته باشند. محمد کاید،سخنگوی وزارت خارجه اردن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: نشست آتی بخشی از تلاش های جدی و مستمربرای دستیابی به نقطه نظرهای مشترک در جهت از سرگیری مذاکرات مستقیم خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه اردن افزود که نشست نمایندگان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی با حضور نمایندگان گروه چهار جانبه صلح در امان، پایتخت اردن برگزار خواهد شد.

گروه چهارجانبه از نمایندگانی از آمریکا، سازمان ملل متحد، روسیه و اتحادیه اروپا تشکیل یافته و هدف آن، پیشبرد مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان است.

در همین حال، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفته است: ضروری است که دو طرف از این فرصت نهایت استفاده را بکنند. خانم کلینتون در این بیانیه برقراری صلحی پایدار را در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری ضروری دانسته است.

واصل ابویوسف، یکی از مقامات ارشد جنبش آزادیبخش فلسطین، گفته است نشست اردن به دو طرف این فرصت را می دهد تا مواضع خود را در مورد شرایط امنیتی و مرزها همانطوری که گروه چهارجانبه خواستار آن است، مطرح کنند. (بی بی سی)