صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در بوداپست

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در بوداپست

یک روز پس از آنکه قانون اساسی جدید در هنگری به اجرا گذاشته شد، ده‌ها هزار نفر از مردم معترض به خیابان‌های بوداپست، پایتخت این کشور آمده و از آن انتقاد کردند. قانون اساسی جدید این کشور را حزب محافظه‌کار هنگری به نام فیدس تصویب کرده است.

این حزب هشت ماه پیش در انتخابات پارلمانی هنگری به پیروزی رسید.

مخالفان حزب حاکم می‌گویند که قانون اساسی جدید تهدیدی برای دموکراسی در این کشور است. چرا که قانون اساسی جدید تمام راه‌های موازنه قدرت و نظارت بر آن را که از سال ۱۹۸۹ و برچیده شدن دولت کمونیستی بر کشور حاکم بوده، برچیده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا هم از هنگری خواسته‌اند تا به قانون اساسی قبلی بازگردد.

اعتراض‌ها از کنار شادمانی‌های خیابانی حزب حاکم شروع شد. گروه‌های چپ‌گرا و مخالف دولت به کنار پایگاه‌های جشن و سرور طرفداران دولت رفتند که مشغول شادمانی برای قانون اساسی جدید بودند.

معترضان چه در شعارها و چه بر پلاکاردهایشان، بر این نکته تاکید می‌کردند که صدراعظم این کشور دیکتاتور است.

یکی از نمایندگان سوسیالیست پارلمان هنگری در گفتگویی که با خبرگزاری فرانسه داشت گفت که ویکتور اوربان، صدراعظم هنگری، این کشور را به سیاه‌ترین نقطه اروپا تبدیل کرده است.

اما حزب حاکم می‌گوید که قانون اساسی جدید، قوانین زندگی در هنگری را آسان‌تر می‌کند.

یکی از نمایندگان حزب حاکم که در نگارش قانون اساسی جدید دست داشته است، می‌گوید که خارج از بحث و جدل‌های سیاسی، این مهم است که برای اولین بار، مجلسی که اعضایش به طور آزاد انتخاب شده‌اند توانسته‌اند قانون اساسی کشور را بنویسند.
(بی بی سی)