صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سارنوال ها خواهان اعدام حسنی مبارک شدند

سارنوال ها خواهان اعدام حسنی مبارک شدند

سارنوال های پرونده حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، خواهان صدور حکم اعدام برای وی شده اند. مصطفی خاطر، یکی از این سارنوال ها، گفته است که آقای مبارک مسئول مستقیم قتل مخالفان دولت در اعتراضاتی است که سال گذشته به سقوط دولت او انجامید. او در جمع بندی نظر سارنوالی گفت که آقای مبارک مرتکب قتل عمد شده است و باید با چوبه دار اعدام شود.

آقای خاطر همچنین خواستار اعدام حبیب العدلی، وزیر داخله سابق و چهار تن از افسران ارشد پولیس، به اتهام کشتن حدود ۸۰۰ تظاهر کننده در طول ۱۸ روز ناآرامی ها شد. این مقام قضایی گفت: مجازات راه حل است. هر قاضی عادلی باید حکم اعدام آنها را صادر کند. اما برخی از فعالانی که در سرنگونی حکومت حسنی مبارک نقش داشته اند می گویند اگر او محکوم شود، صدور حکم اعدام وی انجام نخواهد شد.

به گفته آنها، این امکان وجود دارد که روند محاکمه حسنی مبارک آن قدر طول بکشد که باعث استعفای وکیل وی شود و ارتش در نهایت مانع از اعدام احتمالی او شود.

از ماه اگوست سال گذشته تا کنون، آقای مبارک و علا و جمال، دو پسر او، چند بار در دادگاه ظاهر شده اند. مصطفی خاطر همچنین درباره پرونده فساد مالی آقای مبارک و پسرانش برای آنها تقاضای حبس با اعمال شاقه کرده است.

مصطفی سلیمان، سارنوال کل، نیز می گوید آقای مبارک از نظر سیاسی و قانونی مسئول کشته شدن تظاهرکنندگان است.

او می گوید آقای مبارک درباره کشته شدن تظاهرکنندگان آگاهی داشت اما هیچ کاری برای متوقف کردن آن انجام نداد.(بی بی سی)