صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

استقبال ایران از نجات ملوانان ایرانی توسط نیروی دریایی آمریکا

استقبال ایران از نجات ملوانان ایرانی توسط نیروی دریایی آمریکا

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام نیروی دریایی آمریکا برای نجات ۱۳ سرنشین یک کشتی ماهیگری ایرانی در دریای عرب را اقدامی انساندوستانه و مثبت توصیف کرد.

آقای مهمانپرست روز شنبه ۱۷ جدی به العالم، تلویزیون عربی زبان ایران، گفت که ایران از این اقدام نیروهای آمریکایی استقبال می کند.

او گفت که همه کشورها باید چنین اقداماتی انجام دهند.

وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرده بود که یگان های نیروی دریایی این کشور یک کشتی ماهیگیری ایرانی و ۱۳ سرنشین آن را که به وسیله دزدان دریایی به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کرده است.

به گفته پنتاگون، یکی از کشتی های ناوگروهی که ناو هواپیمابر یو.اس‌.اس جان سی استنیس به آن تعلق دارد، این ملوانان را در دریای عرب نجات داده و آنها را روانه ایران کرده است.

نیروی دریایی آمریکا همچنین ۱۵ دزد دریایی را که احتمالا سومالیایی هستند دستگیر و به این ناوهواپیما بر منتقل کرده است.

ناوهواپیمابر استنیس، بخشی از ناوگان دریایی آمریکا در خلیج فارس است که در حال حاضر برای پشتیبانی از عملیات نظامی آمریکایی در افغانستان، به دریای عرب رفته است.

سرلشکر صالحی، فرمانده کل ارتش ایران پیش تر به این ناو هشدار داده بود که به خلیج فارس باز نگردد.

گزارش نیروی دریایی ارتش آمریکا حاکی از آن است که یکی از هلیکوپترهای ناوشکن یواس‌اس کید حدود ساعت ۱۲:۳۰ بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت محلی، یک قایق مشکوک را دید که کنار یک کشتی ماهیگری با پرچم ایران توقف کرده بود.این هلیکوپتر همزمان پیامی از کشتی ایرانی دریافت کرد مبنی بر اینکه این کشتی توسط دزدان دریایی توقیف شده است. (بی بی سی)