صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش نگرانی‏ها برای ناپدید شدگان کشتی کونکوردیا

افزایش نگرانی‏ها برای ناپدید شدگان کشتی کونکوردیا

با گذشت چهار روز از بروز حادثه برای کشتی کاستا کونکورديا در آبهای غربی ايتاليا، گاردهای ساحلی همچنان به دنبال 29 نفر از ناپديد شدگان هستند. تا کنون مرگ یازده نفر در اين حادثه تائید شده است.

مارکو بروسکو، يکی از نیروهای گارد ساحلی می گويد: هنوز برای نجات مفقودین اميدی هرچند اندک وجود دارد. صاحبان کشتی فرنچسکو شتينو، کاپيتان کشتی را مقصر اصلی می دانند و می گويد او با هدایت کشتی به نزدیکی یک جزیره، از مسیر تعیین شده خارج شده است. آنها می گويند، او به صخره های ساحلی جزيره جیلیو برخورد کرده و مسير خود را به طرف جزيره تغيير داده است.

در همين حال، دولت ايتاليا وضعيت اضطراری اعلام کرده است. دولت اين کشور، درباره آسیب به محيط زيست منطقه حادثه ابراز نگرانی کرده و قرار است بودجه ای را برای تميزکردن ضایعات این کشتی اختصاص دهد.

کورادو چلينی، وزير محيط زيست ايتاليا می گويد: مايعی از کشتی نشت کرده است، اما معلوم نيست که مايع سوخت کشتی است يا خیر.

گفته می شود ناپديدشدگان چهار خدمه و مسافرانی از کشورهای آمريکا، آلمان، فرانسه و ايتاليا هستند. آقای شتينو، کاپيتان کشتی، به ترک کشتی قبل از نجات سرنشينان و قتل غير عمد متهم شده است.

قرار است يک قاضی درباره وضع قانونی او تصميم بگيرد. سارنوالها می گويند او مسئول اين حادثه است.

فرانچسکو وروسيو يکی از سارنوالها می گويد: کاپيتان در موقيعت خيلی بدی قرار گرفته چرا که ما مطمئنا می دانيم که در حالی که بسياری از مسافران هنوز در کشتی بودند، او کشتی خود را ترک کرده است.

نسخه ای از مکالمه آقای شتينو با يکی از گاردهای ساحلی هم در رسانه های منتشر شده است که ظاهرا نشان می دهد آقای شتينو قبل از مسافران از کشتی خارج شده است.

اما آقای شتينو اين اتهامات را رد می کند و می گويد او از جمله آخرين افرادی بوده که کشتی را ترک کرده اند و صخره هائی که کشتی به آن برخورد کرده، در نقشه دريايی او مشخص نشده بودند.

برونو لپوراتی، وکيل آقای شتينو، گفته است که موکلش می خواهد به خانواده قربانيان تسليت بگويد. (بی بی سی)