صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دیوید کامرون: ایران به سوریه در سرکوب مخالفان کمک می‏کند

دیوید کامرون: ایران به سوریه در سرکوب مخالفان کمک می‏کند

دیوید کامرون، صدراعظم بریتانیا گفته است که کشورش باید در هماهنگ کردن جامعه بین الملل در اعمال تحریم علیه سوریه نقش بیشتری داشته باشد. آقای کامرون روز چهارشنبه ۱۸ جنوری در پارلمان بریتانیا از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به عنوان یک دیکتاتور مفلوک نام برد.

صدراعظم بریتانیا در جریان این سخنرانی گفت: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ایران به دولت سوریه در سرکوب مردم این کشور کمک می کند.

آقای کامرون افزود: بریتانیا باید شیوه ای را اتخاذ کند که براساس آن تحریم ها، مسدود کردن دارایی ها سوریه و ممنوعیت سفر مقامهای سوری تشدید شود.

صدراعظم بریتانیا همچنین تاکید کرد: مردم باید بدانند که گروه حزب الله در کنار این دیکتاتور مفلوک ایستاده و از او که بسیاری از مردم کشورش را می کشد، حمایت می کند. انتظار می رود دوشنبه آینده وزرای خارجه اتحادیه اروپا، به منظور بحث و بررسی درباره اعمال تحریم های بیشتر علیه سوریه تشکیل جلسه بدهند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که کشور او با هرگونه اقدام شورای امنیت سازمان ملل برای وضع تحریم های اقتصادی یا کاربرد نیروی نظامی علیه حکومت سوریه مخالف است و هر قطعنامه ای در این زمینه را وتو می کند.

آقای لاوروف افزود که دولت او پیش نویس قطعنامه ای را بین اعضای شورای امنیت توزیع کرده که طبق آن، هم حکومت سوریه و هم مخالفان مورد انتقاد قرار می گیرند. وزیر خارجه روسیه کشورهای غربی را متهم کرد که با بحران سیاسی سوریه برخوردی جانبدارانه در پیش گرفته اند و فقط خشونت از سوی حکومت این کشور را محکوم می کنند اما به اقدامات مخالفان از جمله عملیات مخالفان مسلح توجهی نمی کنند.

در همین حال تازه ترین خبرها حاکی از گلوله باران مجدد شهر زبدانی توسط ارتش سوریه است. ارتش سوریه پیشتر گفته بود با آتش بس در عملیات نظامی علیه مخالفان در شهر زبدانی، واقع در سی کیلومتری دمشق، پایتخت، موافقت کرده و به گفته ساکنان شهر، در ساعات گذشته، گلوله باران مناطق مسکونی این شهر متوقف شده است.

یکی از رهبران مخالفان حکومت سوریه گفته است که این آتش بس به این دلیل برقرار شده که با توجه به حمایت گسترده مردم این شهر از نظامیان فراری، عملیات ارتش امکان موفقیت نداشته است.(بی بی سی)

ارتش سوریه اولین بار حملات به شهر زبدانی را از ماه گذشته یعنی از زمان ورود ناظران اتحادیه عرب به این کشور آغاز کرد. (بی بی سی)