صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دست‌کم سه صد نفر در آتش‌سوزی زندانی در هندوراس کشته شده‌اند

دست‌کم سه صد نفر در آتش‌سوزی زندانی در هندوراس کشته شده‌اند

منابع رسمی در هندوراس خبر داده اند که در یک آتش سوزی در زندانی در این کشور دست‌کم سه صد نفر کشته شده اند. قربانیان بر اثر سوختگی و یا خفگی در سلول‌های‌شان در زندانی در شهر کومویاگوا در مرکز این کشور جان خود را از دست داده اند.

خانواده زندانیان که در مقابل این زندان تجمع کرده اند، می گویند که برخی از زندانیان توانسته اند با فرار از سقف و پریدن از بالای ساختمان جان خود را نجات دهند.

مقام های هندوراسی در حال تحقیق هستند که آیا اتصالی برق علت این آتش سوزی بوده است یا نه. این آتش سوزی در ساعت های پایانی روز سه شنبه رخ داد و مهار آن بیش از یک ساعت به طول انجامید.

ده ها زندانی به علت گیر کردن در سلول هایشان نتواستند فرار کنند و جان خود را از دست دادند.

خوزه گارسیا، سخنگوی آتش نشانی کومویاگوا گفته است که صحنه آتش سوزی در زندان جهنمی بوده و زندانیان در تلاش بوده اند که خود را از شعله های آتش نجات دهند. او گفت: ما نتوانستیم آنها را بیرون بیاوریم چون کلید نداشتیم و نتوانستیم زندانبانانی که کلید داشتند را پیدا کنیم.

زندان کومویاگوا در فاصله صد کیلومتری در شمال ته‌گوسیگالپا، پایتخت هندوراس قرار دارد و حدود ۸۰۰ زندانی در آنجا زندگی می کردند.

مقامهای رسمی می گویند که این ترس وجود دارد که بسیاری از آنها در جریان این آتش سوزی گریخته باشند. خانواده های این زندانیان برای گرفتن خبر از وابستگان شان به محل زندان رفته اند.

آلن گومز به رادیوی هندوراس می گوید: من به دنبال برادرم هستم. نمی دانیم چه اتفاقی برای او افتاده است و به ما هم اجازه نمی دهند که داخل شویم.

ده ها نفر از مجروحان در شفاخانه های محلی تحت درمان قرار گرفته اند.

برخی از مجروحان نیز برای درمان به پایتخت منتقل شده اند که در میان آنها حدود ۳۰ نفر دچار سوختگی شدید شده اند. رسانه های هندوراسی گزارش کرده اند که پیش از آتش سوزی شورشی در زندان آغاز شده بود؛ ادعایی که دانیل اورلانا، رئیس زندان آن را رد می کند.

آقای اورلانا گفت: دو فرضیه وجود دارد. یکی اینکه یکی از زندانیان تشکی را آتش زده و دیگری آنکه سیستم مدار برق اتصالی کرده است. (بی بی سی)