صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در سالگرد آغاز اعتراضات در لیبیا،جنبش طرفداران قذافی اعلام وجود کرد

در سالگرد آغاز اعتراضات در لیبیا،جنبش طرفداران قذافی اعلام وجود کرد

همزمان با مراسم سالگرد بزرگداشت آغاز اعتراضات در لیبیا که به سرنگونی معمر قذافی رهبر سابق آن کشور منجر شد، اعضای دولت آقای قذافی که در خارج از لیبیا هستند، از شکل‌گیری جنبشی سیاسی به منظور تحقق تغییراتی بنیادین در لیبیا خبر داده‌اند.
از بامداد روز جمعه، ۱۷ فبروری، مردم لیبیا سالگرد آغاز اعتراضات در این کشور را که به سقوط دگروال قذافی منجر شد، جشن گرفته‌اند.

معمر قذافی برای بیش از ۴۰ سال رهبر لیبیا بود. مردم شهرهای مختلف لیبیا برای برگزاری مراسم جشن سالگرد آغاز اعتراضات در این کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند و گروه‌هایی از آنها به شهر بنغازی که مرکز اصلی اعتراضات در لیبیا بود، رفته‌اند.
این در حالی است که نگرانی‌ها از ادامه بی‌ثباتی در لیبیا ادامه دارد و گفته می‌شود صدها نفر از افراد مسلح آزادانه و بدون کنترل در سراسر لیبیا حضور دارند.

با این حال، مصطفی عبدالجلیل، رئیس دولت موقت لیبیا، هشدار داده است که هر کس در جریان جشن‌های روز جمعه، امنیت ملی لیبیا را به خطر بیاندازد، با واکنشی تند روبه‌رو خواهد شد.

بی‌بی‌سی دریافته است که اعضای دولت سابق معمر قذافی که در خارج از لیبیا حضور دارند، جنبشی سیاسی به منظور تحقق تغییراتی بنیادین در این کشور تشکیل می‌دهند.

یکی از مقامات ارشد دولت سابق لیبیا در پیامی که به نظر واقعی می‌رسد، گفته است که آنها می‌خواهند از بروز یک جنگ داخلی دیگر جلوگیری کنند.

او برای محافظت از بستگانش که هنوز در لیبیا هستند، خواسته است که نامش ذکر نشود. این عضو ارشد دولت معمر قذافی به بی‌بی‌سی گفت که مقامات ارشد گروهی که او لیبیا سبز خوانده، شکل‌دهنده جنبش ملی لیبیا هستند.

در اطلاعیه‌ای که در سایت‌های اینترنتی منتشر شده، این جنبش هشدار داده است که وضعیت در لیبیا هر روز بدتر می‌شود.

در این اطلاعیه آمده است: رسانه‌های بین‌المللی به بسیاری از وقایع هولناکی که (در لیبیا) رخ می‌دهد، علاقه بسیار کمی نشان می‌دهند. ما خود را دوباره در خارج از لیبیا و در چارچوب یک جنبش سیاسی فراگیر سازمان می‌دهیم. جنبشی که تمام مردم لیبیا را که واقعیت سخت موجود در لیبیا را درک می‌کنند، شامل می‌شود.

جرمی باون، سردبیر حوزه خاورمیانه بی‌بی‌سی، می‌گوید که رژیم سابق لیبیا همچنان حامیانی در این کشور دارد، ولی تعداد آنها مشخص نیست. (بی بی سی)