صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چین از طرف‌های درگیر در سوریه خواست به خشونت‌ها پایان دهند

چین از طرف‌های درگیر در سوریه خواست به خشونت‌ها پایان دهند

فرستاده چین در سوریه از تمام طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است تا به خشونت‌ها پایان دهند. تلویزیون دولتی سوریه، به نقل از ژای ژون، فرستاده چین به سوریه، گزارش داده است که چین از طرح‌های دولت سوریه برای برگزاری همه‌پرسی درباره تغییر قانون اساسی و نیز برگزاری انتخابات در این کشور حمایت می‌کند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، چهارشنبه گذشته اعلام کرد که همه‌پرسی درباره قانون اساسی جدید سوریه روز ۲۶ فبروری برگزار می‌شود و بعد از آن، انتخاباتی چندحزبی برگزار خواهد شد.

اما مخالفان دولت سوریه با طرح برگزاری همه‌پرسی در این کشور مخالفت کرده‌اند. آنها می‌گویند که به دلیل تداوم حملات نیروهای امنیتی، شرکت در این همه‌پرسی برایشان غیرممکن است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، فرستاده چین که معاون وزیر امور خارجه چین نیز هست، با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در دمشق دیدار کرده است.

ژای ژون گفته است: چین از دولت، مخالفان و شورشیان می‌خواهد تا هرچه سریع‌تر خشونت‌ها را متوقف کنند.

او اضافه کرد: امیدواریم که همه‌پرسی درباره قانون اساسی و نیز انتخابات آتی پارلمان سوریه با آرامش برگزار شود.

او گفت که امیدوار است آرامش هرچه سریع‌تر در سوریه برقرار شود.

چین یکی از کشورهایی است که به قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای محکوم کردن خشونت‌های دولتی علیه معترضان در سوریه، رای منفی داد.اعتراضات در سوریه برای نزدیک به یازده ماه در این کشور ادامه داشته است و چین به همراه روسیه با هرگونه مداخله خارجی در سوریه مخالفت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هم بعد از دیدار با فرستاده چین در روز شنبه، ۱۸ فبروری، درگیری یازده ماهه با مخالفان دولت را یک ترفند برای ایجاد تفرقه و انشعاب در این کشور خواند.

او گفت: آنچه که سوریه با آن روبه‌رو است، اساسا اقداماتی است که برای تقسیم آن و تاثیرگذاری بر جایگاه ژئوپولتیکی و نقش تاریخی این کشور در منطقه انجام می‌شود.

در عین حال، روز شنبه، ۱۸ فبروری، مخالفان دولت از ادامه حمله نیروهای دولتی به منطقه باباعمرو در شهر حمص خبر داده‌اند. آنها گفته‌اند که مناطقی از شهر حمص که در اختیار مخالفان دولت است، همچنان زیر آتش نیروهای نظامی قرار دارد. (بی بی سی)