صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوآخیم گاوک رئیس جمهور آلمان می‌شود

یوآخیم گاوک رئیس جمهور  آلمان می‌شود

یوآخیم گاوک، شخصیتی که در میان مردم آلمان از محبوبیت خاصی برخوردار است، نامزد ریاست جمهوری احزاب بزرگ سیاسی آلمان شد. وی در اجلاس فدرال آلمان برای احراز این مقام انتخاب خواهد شد.

پس از مذاکرات طولانی میان احزاب بزرگ سیاسی آلمان، بالاخره صدراعظم آنگلا مرکل در شامگاه یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که احزاب سیاسی دمکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، سوسیال دمکرات، سبزها و حزب دمکرات‌های آزاد آلمان (لیبرال) بر سر نامزدی مشترک برای احراز مقام ریاست جمهوری آلمان به توافق رسیده‌اند. یوآخیم گاوک شخصیتی است که در مورد او توافق شده است.

اکثر مردم آلمان نام یوآخیم گاوک را از نهاد مشهور به اداره‌ی گاوک می‌شناسند. این اداره پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی آلمان شرقی سابق تأسیس شد تا کلیه‌ی پرونده‌های مربوط به فعالیت‌های سازمان اطلاعات و امنیت آلمان شرقی، موسوم به اشتازی، را جمع‌آوری، سازماندهی و حفاظت کند.

بدین‌گونه کلیه‌ی پرونده‌های خبرچینی سازمان مخوف اشتازی از شهروندان و شخصیت‌ها و احزاب سیاسی در شرق و غرب آلمان و نیز پرونده‌ی کارکنان و همکاران رسمی و غیررسمی و خبرچین‌های سازمان امنیتی مخفی آلمان، زیر نظر این نهاد بوده است.

چند ماه پس از فروپاشی جمهوری دمکراتیک آلمان سابق، دولت وقت آلمان فدرال در سال ۱۹۹۰ فردی را در رأس این نهاد قرار داد که از فعالان سرشناس حقوق شهروندی در آلمان شرقی محسوب می‌شد. این فرد یوآخیم گاوک بود.

هنگامی که از گاوک، کارشناس الاهیات مسیحی، درباره‌ی مواضع سیاسی‌اش می‌پرسند، به نقل از فیلسوف پولندی، لِشِک کولاکوفسکی، می‌گوید: «محافظه‌کار چپ لیبرال، و شاید هم چپ لیبرال محافظه‌کار». گاوک ۷۲ ساله پس از تجربه‌ی دو نظام دیکتاتوری در آلمان می‌گوید، آزادی همواره بزرگ‌ترین موضوع زندگی‌اش بوده است. وی را که وابستگی حزبی ندارد، به‌هیچ وجه نمی‌توان غیرسیاسی خواند.

تنها جریان سیاسی آلمان که از یوآخیم گاوک دل خوشی ندارد، حزب چپ آلمان است که به افکار سوسیالیستی ضد سرمایه‌داری پایبند است و طرفداران نظام پیشین آلمان شرقی را نیز زیر پوشش خود گرفته است. این حزب در انتخابات پیشین ریاست جمهوری در اجلاس فدرال آلمان، مخالف نامزدی یوآخیم گاوک بود. (دویچه وله)