صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اتحادیه اروپا تهدید ایران به توقف فروش نفت را بی‌اهمیت خواند

اتحادیه اروپا تهدید ایران به توقف فروش نفت را بی‌اهمیت خواند

اتحادیه اروپا تهدید ایران برای توقف عرضه نفت به کشورهای متخاصم اروپایی را بی‌اهمیت خوانده و گفته است که اعضای این اتحادیه می‌توانند با هر گونه توقف عرضه نفت ایران کنار بیایند.

سباستین برابانت، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا برای مقابله با توقف احتمالی عرضه (نفت خام)، ذخایر خوبی از نفت خام و فرآورده‌های نفتی دارد.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه هم که به رم، پایتخت ایتالیا رفته است، گفت که اقدام ایران خنده‌دار و برای تحریک کردن دیگران خیلی خیال‌پردازانه است.

آقای ژوپه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: بدون شک، ایران برای برانگیختن (دیگران) خیلی خیال‌پردازانه عمل می‌کند. این ایران نیست که تصمیم می‌گیرد عرضه نفت خود را قطع کند، بلکه ما هستیم که تصمیم گرفتیم به سفارش‌های خود پایان دهیم.

احمد قلعه‌بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، روز دوشنبه ۲۰ فبروری، با اشاره به توقف فروش نفت ایران به شرکت‌های بریتانیایی و فرانسوی، گفت که اگر کشورهای اروپایی دیگر به رفتار خصمانه خود ادامه دهند، عرضه نفت ایران به این کشورها هم قطع خواهد شد.

آقای قلعه‌بانی با اشاره به افزایش قیمت‌های جهانی نفت در روزهای گذشته که به بالاترین سطح در هشت ماه اخیر رسیده است، پیش‌بینی کرد که ممکن است قیمت هر بشکه نفت به ۱۵۰ دالر نیز برسد. بر اساس گزارش‌ها، با ادامه تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تهدید این کشور به قطع فروش نفت، قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه آتی میلادی به بیش از ۱۲۰ دالر رسید. با این حال، تحلیلگران گفته‌اند که بازار به تنش‌هایی که در ارتباط با ایران به وجود آمده‌اند، واکنشی روانی و مقطعی نشان داده است و کمبودی در عرضه نفت خام جهان وجود ندارد.

همچنین آژانس بین المللی انرژی گزارش داده است که در ده ماه نخست سال ۲۰۱۱ میلادی، کشورهای اروپایی واردکننده نزدیک به ۲۰ درصد نفت خام صادراتی ایران بوده‌اند و کشورهای ایتالیا، اسپانیا و یونان بیشترین سهم را در خرید نفت از این کشور داشته‌اند. (بی بی سی)