صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مذاکرات ایران و بازرسان آژانس اتمی بی نتیجه ماند

مذاکرات ایران و بازرسان آژانس اتمی بی نتیجه ماند

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید سفر هیات اعزامی آن به ایران بدون دستیابی به نتیجه درباره فعالیت های هسته ای ایران، به اتمام رسیده است.

در بیانیه ای از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده، یوکیا آمانو، مدیرکل این آژانس، می گوید، ایران به هیات اعزامی اجازه بازدید از منظقه نظامی پارچین در شرق تهران را نداده است.

او گفت: اینکه ایران درخواست ما را در دیدار اول و دوم، برای بازید از پرچین نپذیرفته است، تاسف برانگیز است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید متنی در راستای تسهیل شفاف سازی برنامه هسته ای ایران تهیه کرده بوده است، و تلاش های زیادی برای توافق بر سر این متن صورت گرفته، اما این تلاش ها به نتیجه نرسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده این سفر با هدف بازدید از تاسیسات هسته ای انجام نشده بود، بلکه هدف این هیات، مذاکره با طرف ایرانی به منظور تسهیل همکاری های دو جانبه در آینده بوده است.

پیشتر، این هیات اعزامی آژانس در مذاکره با ایران خواهان فراهم آمدن امکان گفت و گو با متخصصان هسته ای ایران و بازدید از منطقه نظامی پارچین شده بود.

گفته می شود که ایران در پارچین انفجارهای پرقدرت را آزمایش کرده است که می تواند با تلاش احتمالی این کشور برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی مرتبط باشد.

روز سه شنبه نیز، علی اصغر سلطانیه، نماینده دائمی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از پایان مذاکرات مقامات ایران با هیأت اعزامی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران خبر داد.

آقای سلطانیه گفت که این مذاکرات دو روزه به صورت فشرده و با حضور هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس برگزار شد و گفت و گوهای مشابه در آینده ادامه خواهد داشت.

آقای ناکارتس که ریاست هیأت اعزامی به تهران را به عهده داشت، پیش از این سفر اظهار امیدواری کرده بود که مذاکراتی سازنده با مقامات ایران داشته باشد و به نتایج واقعی برسد. ایران اخیرا برای بازگشت به میز مذاکره با گروه ۱+۵، متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان اعلام آمادگی کرده است. (بی بی سی)