صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفان دولت سوریه خواهان دریافت اسلحه شدند

مخالفان دولت سوریه خواهان دریافت اسلحه شدند

همزمان با برگزاری کنفرانس دوستان سوریه با حضور نمایندگان نزدیک به ۷۰ کشور جهان در تونس، اصلی‌ترین گروه مخالف دولت سوریه از حاضران در این نشست خواسته است تا به پیکارجویان مخالف بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، اجازه واردات تسلیحات داده شود.

کنفرانس دوستان سوریه با حضور نمایندگان نزدیک به ۷۰ کشور جهان به منظور یافتن راه‌حلی برای پایان دادن به بحران و ناآرامی‌های مرگبار سوریه روز جمعه، ۲۴ فبروری در تونس برگزار شد.

در این کنفرانس نمایندگان قطر و تونس پیشنهاد مداخله نظامی کشورهای عرب را مطرح کردند، ولی در عین حال، رئیس جمهور تونس تاکید کرد که باید دنبال راه‌حل دیپلماتیک بود. با وجود دعوت برگزارکنندگان، نماینده‌های روسیه و چین در این کنفرانس حضور نداشتند.

این دو کشور که متحدان اصلی سوریه به شمار می‌روند، به تازگی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه دولت بشار اسد را وتو کردند. تلویزیون دولتی سوریه در گزارشی، کنفرانس تونس را نشست مظاهر استعمار خواند و گفت که شرکت‌کنندگان در این نشست دشمنان تاریخی اعراب هستند.

کشورهای عرب، اروپایی و آمریکا به دنبال فشار بر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، هستند تا در چند روز آینده اجازه دهد در مناطقی که بیشترین آسیب را در ناآرامی‌های سوریه دیده‌اند، کمک‌های بشردوستانه ارائه شود. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که گروهی از طرفداران بشار اسد توانستند به محوطه هتل محل برگزاری کنفرانس دوستان سوریه راه پیدا کنند، ولی نیروهای امنیتی مانع ورود آنها به داخل ساختمان هتل شده اند.

نمایندگان شورای ملی سوریه که مهم‌ترین گروه مخالف دولت سوریه به شمار می‌رود، از کشورهای حاضر در کنفرانس تونس خواسته‌اند تا در صورتی که دولت سوریه حاضر نشد در مقابل فشارهای خارجی کوتاه بیاید، عرضه تسلیحات به مخالفان امکان‌پذیر شود.

یکی از نمایندگان شورای ملی سوریه در تونس گفته است: اگر رژیم (سوریه) شرایطی را که اتحادیه عرب پیشنهاد کرده است، نپذیرد و به خشونت علیه غیرنظامیان پایان ندهد، دوستان سوریه نباید مانع کمک‌رسانی کشورها به مخالفان دولت شوند. او روش‌هایی مثل مشاوره نظامی، آموزش و ارائه تدارک و تسلیحات را از جمله کمک‌هایی خوانده است که ممکن است برخی کشورها به مخالفان دولت سوریه ارائه دهند.

در عین حال، انتظار می‌رفت حاضران در کنفرانس تونس، شورای ملی سوریه را به عنوان نماینده "مشروع و قانونی" مخالفان دولت این کشور به رسمیت بشناسد. (بی بی سی)