صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

همزمان با سوگند رئیس جمهور جدید یمن ۲۱ نفر در انفجار بمب کشته شدند

همزمان با سوگند رئیس جمهور جدید یمن ۲۱ نفر در انفجار بمب کشته شدند

در حالی که عبدربه منصور هادی روز شنبه، ۲۵ فبروری به عنوان رییس جمهوری جدید یمن سوگند یاد کرده، ۲۱ نفر در اثر انفجار یک بمب در شهر مکلای این کشور کشته شدند.
این انفجار در بیرون یکی از ساختمان های ریاست جمهوری در شهر مکلا رخ داد و به گزارش خبرگزاری فرانسه، تعدادی از محافظان ساختمان در بین کشته شدگان هستند.

عبدربه منصور هادی جانشین علی عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین شد یمن که در ماه نوامبر سال گذشته پس از ماه‌‎ها اعتراض مردمی مجبور به کناره گیری از قدرت شد. آقای صالح که در مقابل دریافت مصونیت از محاکمه پس از ۳۳ سال از سمت خود کناره گیری کرد، روز جمعه پس از مداوا در آمریکا به یمن بازگشت.

انتظار می رود آقای صالح در مراسم انتقال قدرت که روز دوشنبه هشتم حوت برگزار می شود، شرکت کند.
عبدربه منصور هادی که پیش از این سمت معاونت ریاست جمهوری یمن را برعهده داشت، تنها کاندیدای پست رئیس جمهوری بود.

انتقال قدرت در یمن با میانجی‌گری کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی، و با حمایت کشورهای غربی انجام شد.
علی عبدالله صالح چهارمین رئیس جمهور در کشورهای عربی و آفریقایی بود که در یک سال گذشته و از زمان آغاز اعتراضات در کشورهای عربی و شمال آفریقا از قدرت برکنار می شود.

آقای هادی پس از مراسم ادای سوگند بر پایان دادن به نا آرامی ها در یمن تاکید کرد و گفت که باید با مشکلات اقتصادی آن کشور مقابله کرد.او افزود: چنانچه با چالش های پیش رو در یمن به درستی برخورد نشود، آشوب ها باردیگر در کشور از سر گرفته می شود. نماینده سازمان ملل متحد در یمن گفته است که مردم آن کشور خواستار پایان دادن به بحران و آغاز فصلی جدید هستند. رئیس جمهور جدید یمن برای مدت دو سال انتخاب می شود و پس از آن دور دیگری از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

تغییر و تحولات در یمن در حالی انجام می شود که شورش در منطقه وسیعی از این کشور ادامه دارد، خطر از جانب شبکه القاعده ثبات آن کشور را تهدید می کند و بسیاری از مناطق کشور دچار خشکسالی هستند.حسام الشرجابی، یکی از مخالفان دولت که اخیرا حزبی موسوم به الوطن را تشکیل داده است، در مصاحبه با بی بی سی اذعان داشت که القاعده یک خطر جدی برای یمن به شمار می آید اما گفت نباید در مورد آن اغراق کرد. (بی بی سی)