صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

همه‌پرسی قانون اساسی در سوریه برگزار شد

همه‌پرسی قانون اساسی در سوریه برگزار شد

همزمان با ادامه خشونت و ناآرامی‌ها در سوریه، دولت این کشور همه‌پرسی قانون اساسی جدید سوریه را در روز یکشنبه، ۲۶ فبروری، برگزار کرده است. مخالفان دولت شرکت در این همه پرسی را تحریم کرده‌اند. در چارچوب قانون اساسی جدید که به همه‌پرسی گذاشته شده است، انتخابات چندحزبی مجلس ظرف سه ماه آینده در سوریه برگزار می‌شود.

مخالفان دولت، همه‌پرسی روز یکشنبه را نمایشی مضحک خوانده‌اند و از بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، خواسته‌اند تا از قدرت کناره‌گیری کند. رای‌گیری در این همه‌پرسی در شرایطی برگزار می‌شود که خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد و مخالف دولت گفته‌اند که در روز شنبه، ۲۵ فبروری، بیش از ۸۰ نفر در سراسر سوریه کشته شده‌اند.

در عین حال، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به این که خشونت‌ها در سوریه به جنگی طولانی تبدیل شود، ابراز نگرانی کرده است.

خانم کلینتون در گفت‌وگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته است که دولت سوریه از حمایت ایران و تسلیحاتی که روسیه به این کشور می‌فرستد، برخوردار است. او تاکید کرد که مداخله خارجی فقط به جنگ داخلی در سوریه شتاب می‌دهد. هیلاری کلینتون همچنین گفت که مداخله در سوریه امکان‌پذیر نیست، چون مخالفان دولت این کشور، برخلاف مخالفان دگروال قذافی در لیبیا، منطقه خاصی را در اختیار ندارند.

او همچنین گفت که هنوز روش روشن و راه‌حل آسانی برای این مساله وجود ندارد.

با وجود ادامه ناآرامی‌ها، دولت سوریه با راه‌اندازی بیش از ۱۳ هزار حوزه رای‌گیری، مقدمات برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی جدید را فراهم کرده است.

حدود ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در همه‌پرسی روز یکشنبه حق رأی دارند.

تلویزیون دولتی سوریه مدتی است درباره سند جدید قانون اساسی که اجازه مخالفت بیشتری با حزب حاکم بعث می‌دهد، مناظراتی را برگزار می‌کند و به مردم آموزش می‌دهد که چگونه می‌توانند رأی بدهند.

با این حال، مخالفان دولت به صراحت قانون اساسی جدید را رد کرده‌اند و یکی از گروه‌های مخالف دولت، قانون اساسی پیشنهادی را تقلبی و همه‌پرسی را نمایشی مضحک خواند. (بی بی سی)