صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ویلیام هیگ: انتخابات مجلس ایران آزاد و منصفانه نبود

ویلیام هیگ: انتخابات مجلس ایران آزاد و منصفانه نبود

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا درباره انتخابات مجلس ایران که روز جمعه ۱۲ حوت برگزار شد، گفت که این انتخاباتی آزاد و منصفانه نبوده و خواست مردم این کشور را منعکس نکرده است. آقای هیگ در بیانیه ای اعلام کرد: مدتهاست که انتخابات در ایران آزاد و منصفانه برگزار نمی شود.

به گفته وزیر خارجه بریتانیا، حکومت ایران به جای اینکه انتخابات را به فرصتی تبدیل کند که مردم بتوانند آزادانه نمایندگانشان را انتخاب کنند، از انتخابات به عنوان آزمونی برای سنجیدن وفاداری مردم به خود استفاده کرده است.

آقای هیگ همچنین با اشاره به فضای و ترس و رعب و سرکوب صداهای مخالف که از سال ۲۰۰۹ میلادی در ایران ایجاد شده، گفت با سخت‌تر شدن روند بررسی صلاحیت کاندیداها و نیز سرکوب مداوم مخالفان از جمله ادامه حصر خانگی دو تن از رهبران آنها، شرایط برای نامزدهای انتخاباتی محدودتر شده بود.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبر مخالفان ایران همراه با زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی از دلو سال گذشته در حصر خانگی هستند.

وزیر خارجه بریتانیا گفته است: در چنین شرایطی، تعجبی ندارد که اکثر اصلاح طلبان ترجیح دهند که در این رقابت حضور نداشته باشند، که این امر خود انتخابات را به صحنه رقابت داخلی کاندیداهای جناح محافظه کار بدل کرد. به همین دلیل است که ما معتقدیم این انتخابات منعکس کننده خواست واقعی مردم ایران نبود.

روز گذشته، نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران برگزار شد. در این انتخابات سه هزار و پانصد کاندیدا برای ۲۹۰ کرسی مجلس رقابت کردند. (بی بی سی)