صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه؛ پوتین برنده احتمالی رقابت‏ها

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه؛  پوتین برنده احتمالی رقابت‏ها

انتخابات ریاست جمهوری روسیه از شامگاه شنبه در این کشور آغاز شد و گمانه زنی ها حاکی از پیروزی ولادیمیر پوتین است. همزمان، مخالفان آقای پوتین خود را برای راهپیمایی اعتراضی آماده می‌کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتخابات ریاست جمهوری روسیه ساعت هشت شب شنبه به وقت گرینویچ از منتها الیه شرقی روسیه آغاز شد و قرار است که حدود ۲۱ ساعت بعد، یعنی روز یکشنبه، ساعت ۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ در کالینینگراد، در غرب روسیه به پایان برسد.

در انتخابات روز شنبه روسیه، ولادیمیر پوتین، صدراعظم فعلی و رییس جمهوری پیشین با گِنادی ژیوگانوف از حزب کمونیست، میخائیل پروخوروف، یکی از ثروتمندان روسیه، ولادیمیر ژیرینوفسکی از حزب دست راستی لیبرال دموکرات و سرگئی میرونوف، رییس پیشین سنای روسیه رقابت می‌کند.

با توجه به تغییرات صورت گرفته در قانون اساسی روسیه، پیروز این انتخابات شش سال پست ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت. مدت ریاست جمهوری در روسیه پیشتر چهار سال بود.
ولادیمیر پوتین که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره ریاست جمهوری روسیه را بر عهده داشت، پس از یک دوره کناره گیری از این مقام، برای سومین بار در این انتخابات شرکت می‌کند.

قانون اساسی روسیه اجازه سه بار نامزدی متوالی در انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌دهد.

گمانه‌زنی‌ها و نظرخواهی‌ها نشان می‌دهند که احتمال بسیار بالایی وجود دارد ولادیمیر پوتین در این رقابت‌ها بر رقبای خود غلبه کند.یک نظرخواهی در روسیه پیش‌بینی کرده‌است که آقای پوتین با ۶۰ درصد آرا برنده انتخابات خواهد شد و گنادی ژیوگانوف با ۱۵ درصد آرا در مقام دوم قرار خواهد گرفت.

پوتین ۵۹ ساله در حالی اقبال بیشتری برای پیروزی در این انتخابات دارد که مخالفان وی معتقدند که این جاسوس پیشین کا گِ بِ، در دوران ریاست جمهوری خود جامعه مدنی را سرکوب کرد و لذا مخالف حضور طولانی مدت وی در عرصه سیاست هستند.

از دیگر سو، حامیان پوتین بر این باورند وی روسیه را که به گفته آن‌ها در دوران ریاست جمهوری بوریس یلتسین در دهه ۹۰ میلادی به سمت هرج و مرج و فقر سقوط می‌کرد، نجات داده است.

این رأی‌گیری در حالی آغاز شده است که پولیس مسکو برای مقابله با هر نوع اعتراض احتمالی بیش از شش هزار و ۳۰۰ نیروی نظامی را از سراسر روسیه به پایتخت آورده است و ۹۰ هزار پایگاه انتخاباتی را به دوربین مدار بسته مجهز کرده است. (رادیو فردا)