صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتخابات سه شنبه بزرگ نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا را مشخص نکرد

انتخابات سه شنبه بزرگ نامزد حزب جمهوری‌خواه آمریکا را مشخص نکرد

در انتخابات درون حزبی برای گزینش نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میت رامنی با اکثریتی ناچیزی پیروز شده اما رقابت بین داوطلبان اصلی ادامه دارد. بامداد چهارشنبه، ۷ مارچ، نتیجه رای گیری برای گزینش نامزد حزب جمهوری خواه روز سه شنبه در ده ایالت آمریکا اعلام شد که نشان می دهد میت رامنی توانسته است در پنج ایالت از جمله ایالت مهم اوهایو بر رقبای خود غلبه کند اما اکثریت او در این ایالت بسیار ناچیز بوده است.

ریک سنتروم، که رقیب اصلی میت رامنی در این انتخابات محسوب می شود، توانست در سه ایالت به پیروی برسد و ایالت اوهایو را با حدود سی و هفت درصد آرا در برابر سی و هشت درصد آرا به آقای رامنی باخت. با اعلام نتیجه رای گیری روز سه شنبه، احتمال می رود که رقابت برای دستیابی به نامزدی حزب جمهوری خواه همچنان ادامه پیدا کند و برخی ناظران از نبردی طولانی در این زمینه سخن گفته اند.

در حالیکه از آقای رامنی به عنوان نماینده جناح لیبرال تر حزب جمهوری خواه نام برده می شود، طرفداران آقای سنتروم او را نماینده اعضای عادی و محافظه کار تر حزب می دانند.

در رای گیری روز سه شنبه، میت رامنی، که همچنین عضو فرقه مسیحیان مورمون است، توانست اکثریت آرا را در ایالت های ماساچوست، ایالت لیبرال مشرب ورمونت و ایالت آیداهو، که از مناطق اصلی سکونت مورمون هاست، به دست آورد و در ایالت ویرجینیا نیز به پیروزی برسد.

در مقابل، ریک سنتروم اکثریت آرای جمهوری خواهان شرکت کننده در انتخابات را در ایالت های تنسی، اوکلاهما و داکوتای شمالی کسب کرد و گفته است که نتیجه این رای گیری نشان می دهد که او بهترین کسی که می تواند فلسفه محافظه کارانه حزب را نمایندگی کند.

نتیجه انتخابات در ایالت اوهایو، هر چند به نفع میت رامنی تمام شد، اما نتوانست اعضای حزب جمهوری خواه را قانع کند که وی خواهد توانست در انتخابات ریاست جموری در روز ۶ نوامبر سال جاری - هشت ماه دیگر - به رقابت موثر در برابر باراک اوباما، رئیس جمهوری و نامزد حزب دموکرات، برخیزد.(بی بی سی)