صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفت شدید رهبران لیبیا با جنبش خودمختاری در شرق کشور

مخالفت شدید رهبران لیبیا با جنبش خودمختاری در شرق کشور

رئیس شورای ملی لیبیا می‌گوید که در صورت لزوم با جنبش خودمختاری در شرق این کشور با قهر برخورد خواهد شد. شماری از رؤسای قبایل شرق لیبیا به تازگی در منطقه نفت‌خیز این کشور اعلام خودمختاری کرده‌اند. مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی لیبیا خاطر روز چهارشنبه در کنفرانسی در شهر مصراته که به طور زنده نیز از تلویزیون سراسری لیبیا پخش می‌شد، اظهار داشت که این شورا به هیچ‌وجه اجازه تجزیه لیبیا را نخواهد داد.

آقای عبدالجلیل در سخنان خود تأکید کرد که این شورا آماده است تا در برابر تلاش‌ها برای خودمختاری این منطقه به خشونت متوسل شود.

هزاران نفر از اعضای قبایل شرق لیبیا، سیاستمداران و شبه نظامیان روز سه‌شنبه در مراسمی خودمختاری برقه (سیرنایکا) در شرق این کشور به مرکزیت بنغازی را اعلام کردند. عمده‌ترین منابع نفتی لیبیا در برقه قرار دارند.

گردآمدگان در مراسم تشکیل یک سیستم فدرالی را خواست این منطقه دانستند و خواهان تشکیل شورایی شدند که امور مربوط به کنترل این منطقه جدید را که از شهر ساحلی سرت تا مرز لیبیا با مصر کشیده می‌شود، به دست گیرد.

شرکت‌کنندگان همچنین شیخ احمد زبیر السنوسی، از خویشاوندان پادشاه سابق لیبیا را به عنوان رئیس این شورا انتخاب کردند. آقای السنوسی مدت ۳۱ سال را در دوران دیکتاتوری قذافی به دلایل سیاسی در زندان سپری کرد و مورد شکنجه‌های شدید قرار گرفت. السنوسی عضو شورای انتقالی لیبیا هم هست.

مصطفی عبدالجلیل در نخستین واکنش نسبت به اعلام خودمختاری برقه در روز سه‌شنبه گفت: «متأسفانه شورش در شرق کشور از سوی کشورهای عربی برادر حمایت می‌شود.» او همچنین با خطرناک دانستن این موقعیت، آن را سرچشمه یک توطئه‌چینی علیه لیبیا دانست. (دویچه وله)