صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار نسبت به قحطی فاجعه بار در آفریقای غربی

هشدار نسبت به قحطی فاجعه بار در آفریقای غربی

موسسه آکسفام گفته برای اینکه قحطی در منطقه ساحل در آفریقای غربی به فاجعه ای انسانی تبدیل نشود باید فورا اقدام کرد. این فاجعه می تواند ۱۳ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد. این موسسه خیریه می گوید جامعه بین المللی در پاسخ به قحطی سال گذشته در شرق آفریقا بیش از حد تاخیر کرد. موسسه آکسفام برای کمک به بیش از یک میلیون نیازمند در این منطقه درخواست کمک فوری معادل ۳۶ میلیون دالر کرده است.

یک خبرنگار بی بی سی می گوید آوارگانی که از جنگ در مالی شمالی فرار کرده اند کار را دشوارتر کرده اند.

آکسفام گفته است نرخ سوءتغذیه در چاد، بورکینافاسو، مالی، موریتانیا، نیجر و سنگال شمالی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است و در برخی نواحی به بیش از حد بحرانی ۱۵ درصد رسیده است. به گفته این موسسه بیش از یک میلیون کودک در منطقه ساحل در خطر سوءتغذیه هستند.

آکسفام می گوید در برخی مناطق کشور چاد برخی روستاییان به خراب کردن لانه مورچه ها پرداخته اند تا دانه هایی را که مورچه ها ذخیره کرده اند برای خوردن خود و خانواده شان جمع کنند. این سازمان خیریه عامل این بحران را قحطی، قیمت بالای مواد غذایی، فقر شدید و درگیری های منطقه ای دانسته است. به گفته ممدو بیتیه مدیر منطقه آفریقای غربی آکسفام میلیون ها نفر در آستانه یک بحران جدی قرار دارند.

به گفته وی اگر زودتر اقدام نشود همه چیز نشان از تبدیل عن قریب قحطی به یک فاجعه انسانی دارد. دنیا نباید بگذارد چنین اتفاقی رخ دهد. باید با یک عملیات امداد جدی از مرگ ده ها هزار نفر به دلیل بی اعتنایی جامعه جهانی جلوگیری شود.

وی افزود: سال گذشته شاهد بودیم که چطور شرایط در شرق آفریقا به سرعت از کنترل خارج شد و چگونه سازمان های امداد رسانی نتوانستند به موقع عمل کنند. ساده است، اگر همین الان دست به کار شویم می توانیم از تلفات هزاران نفر جلوگیری کنیم. (بی بی سی)