صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوفی عنان خشم مخالفان دولت سوریه را برانگیخت

کوفی عنان خشم مخالفان دولت سوریه را برانگیخت

رهبر حزب اصلی مخالف در سوریه درخواست کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای انجام مذاکره با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای پایان خشونت ها را رد کرد. کوفی عنان گفته بود که راه حل بحران سوریه، در یک توافق سیاسی نهفته است.

برهان غلیون، رهبر حزب شورای ملی سوریه، مستقر در پاریس، گفت که در حالی که مردم سوریه هر روز قتل عام می شوند، این اظهارات ناامید کننده است.

آقای عنان که قرار است روز شنبه ۱۰ مارچ به سوریه سفر کند، همچنین گفت که گسترش قوای نظامی اوضاع را بدتر می کند.

از سوی دیگر، تلویزیون ملی ترکیه گزارش کرده است که دو جنرال و یک دگروال سوری به مخالفان دولت پیوسته اند.

در همین حال، فعالان می گویند که سربازهای سوری در ادلیب شمالی مستقر شده اند و بیم یک حمله بزرگ دیگر، نظیر آنچه در حمص رخ داد، وجود دارد.

آقای غلیون در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این گونه اظهارات مایوس کننده است و به مردم سوریه که هر روز کشته می شوند امید نمی دهد. مثل این می ماند که ما همان فیلم را بارها از اول ببینیم.

وی افزود: هر نوع راه حل سیاسی بدون آنکه با فشار نظامی بر رژیم همراه باشد، موفقیت آمیز نخواهد بود.

مخالفان می گویند بیم آنکه نیروهای رژیم به شهر ایدلیب حمله کنند وجود دارد

آقای غلیون گفت که او امیدوار بود آقای عنان راهی برای خاتمه خشونت ها ارائه دهد

وی افزود: نگرانی من آن است که مثل دیگر فرستاده های بین المللی پیشین، او هم یک یا دو ماه در راستای تلاش برای میانجیگری های بی‌فایده وقت تلف کند.

فعالان داخل سوریه نیز اظهارات آقای عنان را نادیده گرفتند.

هادی عبدالله از حمص به خبرگزاری رویترز گفت: ما در حالی که تانک ها شهرهایمان را گلوله‌باران می کنند، تک تیراندازها به زنان و بچه هایمان شلیک می‌کنند و بسیاری از مناطق برق و آب و هیچ ارتباطی با بقیه جهان ندارند، هر گونه پیشنهاد برای مذاکره را رد می کنیم. آقای عنان قرار است بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تا پایان هفته جاری ملاقات کند.

آقای عنان روز پنجشنبه ۸ مارچ، در قاهره گفت: امیدوارم کسی به فکر آن نباشد که در این اوضاع از زور استفاده کند. به عقیده من گسترش قوای نظامی اوضاع را بدتر می کند. (بی بی سی)