صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

همزمان با مذاکرات کوفی عنان با بشار اسد، خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد

همزمان با مذاکرات کوفی عنان با بشار اسد، خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد

در دور جدیدی از اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، روز شنبه، ۱۰ مارچ با بشار اسد، رئیس جمهور این کشور گفت‌وگو کرده است. بر اساس گزارش‌ها، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بعد از گفت‌وگو با آقای عنان در دمشق، گفته است که آماده اقدامات صادقانه برای برقراری صلح است. با این حال، او اضافه کرده است تا زمانی که به گفته او، گروه‌های تروریستی در این کشور فعال هستند، هر گونه گفت‌وگوی دیپلماتیک را رد می‌کند.

مقامات رسمی سوریه از عنوان گروه‌های تروریستی برای ارجاع به مخالفان دولت استفاده می‌کنند.

بر اساس اعلام بان کی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد، کوفی عنان به دنبال برقراری آتش‌بس کامل و فوری بین ارتش و مخالفان دولت در سوریه است.

فراهم شدن امکان امداد و ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق آسیب‌دیده و نیز آغاز مذاکره بین دولت سوریه و مخالفانش از دیگر اهدافی خوانده شده است که آقای عنان در سفر خود به سوریه دنبال می‌کند.

اما همزمان با ورود آقای عنان به دمشق، گزارش‌هایی از آغاز بمباران شهر ادلیب در شمال غرب سوریه توسط نیروهای ارتش منتشر شده است.

پیش از این، ولری آموس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه، اعلام کرده بود که در امداد و کمک‌رسانی به مناطقی از سوریه که بیشترین آسیب را دیده‌اند، پیشرفت محدودی حاصل شده است، ولی همچنان کمک‌‌های بیشتری مورد نیاز است.

خانم آموس گفت که خواهان دسترسی کامل به مناطق آسیب‌دیده شده است، ولی دولت سوریه گفته است که برای فراهم کردن چنین امکانی، زمان بیشتری لازم دارد.

درخواست مخالفان دولت برای اصلاحات در سوریه که نزدیک به یک سال پیش با برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهرهایی از این کشور مطرح شد، در شرایط کنونی به خشونت شدید منجر شده است و گفته می‌شود که خطر جنگ داخلی، سوریه را تهدید می‌کند.
سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

روز شنبه، دهم مارچ، فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، از کوفی عنان در میدان هوایی دمشق استقبال کرد و بعد او را به هتلی در دمشق برد. (بی بی سی)