صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوفی عنان برای دومین بار با بشار اسد در دمشق مذاکره کرد

کوفی عنان برای دومین بار با بشار اسد در دمشق مذاکره کرد

کوفی عنان نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، در تلاش برای پایان دادن به ماه‌ها خشونت در این کشور، برای دومین بار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در دمشق دیدار کرده است. بشار اسد در دیدار پیشین با آقای عنان، انجام هر گونه مذاکره‌ای با مخالفان خود را رد کرد و گفت تا وقتی که به گفته او "گروه‌های تروریستی" در کشور فعال هستند، چنین مذاکراتی انجام نمی‌شود.

کوفی عنان که برای یافتن راه‌حلی به منظور پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، روز شنبه ۱۰ مارچ، وارد دمشق شد، به دنبال برقراری آتش‌بس بین ارتش و مخالفان دولت و نیز فراهم شدن امکان امداد و ارائه کمک‌های بشردوستانه در مناطق آسیب‌دیده سوریه است.

همزمان با ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه، مخالفان دولت گفته‌اند که نیروهای ارتش به حملات خود به شهر ادلب در نزدیکی مرز ترکیه ادامه داده‌اند. گفته می‌شود که ادلب به پایگاه اعضای "ارتش آزاد سوریه"، از گروه‌های مخالف دولت، تبدیل شده است.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرده است که آقای عنان پس از سفر دوروزه خود به دمشق، شامگاه یکشنبه، ۱۱ مارچ، راهی قطر می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود کوفی عنان به ترکیه نیز سفر کند.

ارتش سوریه به دنبال مهار شورش‌هایی است که به طور فزاینده، شکلی مسلحانه به خود می‌گیرند. این مخالفت‌ها نزدیک به یک سال پیش، ابتدا به صورت تظاهرات مسالمت‌آمیز دموکراسی‌خواهانه آغاز شد، ولی به دنبال برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان، دو طرف به خشونت روی آوردند.

بر اساس اعلام سازمان ملل متحد، از زمان آغاز خشونت‌ها در سوریه بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مخالفان دولت گفته‌اند که روز یکشنبه، ۱۱ مارچ، همزمان با رایزنی‌های کوفی عنان در دمشق، دست‌کم ۱۷ غیرنظامی و ۱۶ پیکارجو در شهر ادلب کشته شده‌اند. آنها می‌گویند که ۲۰ نفر از سربازان دولتی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

خبرنگاران خارجی برای فعالیت در داخل سوریه با محدودیت قابل توجهی روبه‌رو هستند و تایید این ارقام به طور مستقل امکان‌‎پذیر نیست. (بی بی سی)