صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مراسم یادبود قربانیان زمین‌لرزه و سونامی جاپان برگزار شد

مراسم یادبود قربانیان زمین‌لرزه و سونامی جاپان برگزار شد

مردم جاپان در سالگرد زمین‌‎لرزه و سونامی مرگبار سال گذشته در شمال شرق این کشور، یاد هزاران نفر از قربانیان این سوانح را گرامی داشته‌اند. آنها در ساعت ۱۴ و ۴۶ دقیقه به وقت محلی (زمان وقوع زمین لرزه در روز ۱۱ مارچ سال گذشته) یک دقیقه سکوت کردند؛ تمام موترها و وسایل حمل و نقل در جاپان از حرکت ایستادند و مردم در سکوت، فعالیت‌های خود را متوقف کردند.

به دنبال زمین‌لرزه و سونامی سال گذشته جاپان، نزدیک به ۲۰ هزار نفر کشته یا ناپدید شدند.

بزرگی زمین‌لرزه‌ای که سال گذشته در شمال شرق جاپان رخ داد، نزدیک به ۹ ریشتر گزارش شد که شدیدترین زمین‌لرزه از زمان ثبت زلزله‌ها در این کشور به شمار می‌رود.

وقوع زمین‌لرزه، زمینه‌ساز جاری شدن سونامی در این مناطق نیز بود که به بحران در نیروگاه اتمی فوکوشیما منجر شد و بازبینی درخط مشی‌های جاپان در بخش انرژی را به دنبال داشت.

امپراتور آکیهیتو (امپراتور جاپان) و یوشیهیکو نودا، صدراعظم جاپان، در مراسم یادبود ملی که روز یکشنبه، ۱۱ مارچ، در توکیو برگزار شد، حضور داشتند.

امپراتور ۸۷ ساله جاپان که به تازگی تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته است، در این مراسم گفت که این کشور هیچگاه نباید حرکت به سمت آینده‌ای بهتر و ایمن را فراموش کند.

کمی بعد از زلزله سال گذشته در روز ۱۱ مارچ ۲۰۱۱ میلادی، موجی عظیم از آب، ساحل شمال شرقی جاپان را فرا گرفت و سونامی موترها، کشتی‌ها و ساختمان‌ها را با خود برد و مناطق ساحلی را ویران کرد.

زارش شده است که زمین‌لرزه و سونامی سال گذشته در جاپان مرگ ۱۵ هزار و ۷۰۰ نفر را به دنبال داشت و سرنوشت ۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیز نامعلوم مانده است. خبرنگار بی‌بی‌سی در توکیو می‌گوید که همزمان با مراسم یادبود قربانیان زمین‌لرزه و سونامی سال گذشته، مخالفان استفاده از انرژی هسته‌ای در جاپان در شهرهای مختلف این کشور تجمعاتی اعتراضی برگزار کرده‌اند. (بی بی سی)