صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بلجیم در سوگ قربانیان حادثه بس

بلجیم در سوگ قربانیان حادثه بس

خانواده های کودکانی که در تصادف مرگبار بسی در سوئیس حضور داشتد با هواپیما از بلجیم به این کشور منتقل شدند. این حادثه ۲۸ کشته بر جای گذاشت که ۲۲ تن از آنها دانش آموزان ۱۲ ساله بودند. این سانحه حدود ساعت ۹ شب سه شنبه ۱۳ مارچ رخ داد. خبرنگار بی بی سی می گوید که بسیاری از والدین نمی دانند که بچه هایشان در میان کشته شدگان هستند یا اینکه جان سالم به در برده اند.

۲۲ کودک هنگامی که بس حامل آنها با دیوار تونل اصابت کرد جان خود را از دست دادند. ۶ بزرگسال نیز در میان کشته شدگان هستند و بازماندگان که تعدادشان ۲۴ نفر است به شفاخانه منتقل شده اند.

بیشتر قربانیان بلجیمی هستند اما ده کودک هلندی نیز در بس حضور داشتند.

هر دو راننده بس که ۵۲ مسافر داشت نیز جان خود را از دست داده اند.

کودکان مسافر بس، در راه بازگشت از یک هفته تعطیلات ورزشی (اسکی) در "ول د انیویر" در کوه های آلپ سویس بودند.

بیشتر این کودکان از دو مدرسه ابتدایی در شهر های بلجیمی لومل (نزدیک به مرز با هالند) و شهر هاورلی بودند.

وزارت خارجه بلجیم اعلام کرد که این بس یکی از سه بسی بود که از سوی گروهی مسیحی کرایه شده بود و دو بس دیگر سالم به بلجیم رسیده اند.

خانواده های آشفته حال پیش از آنکه به سویس منتقل شوند در مدارس جمع شده بودند. لوی سارنوال سویس در یک کنفرانس خبری گفت که این بس نسبتا جدید و مجهز به کمر بندهای ایمنی بوده است. آقای السیگ گفت که بس ابتدا با دیوار سمت راست تونل برخورد کرد و سپس از جلو به دیوار بتونی، بخشی از راه اضطراری، اصابت کرد.حد اکثر سرعت مجاز در این تونل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بود.

بیش از ۲۰۰ نفر و هشت فروند هلی کوپتر در عملیات نجات شرکت داشتند.

تعدادی از مجروحان به وسیله هلی کوپتر به شفاخانه ای در لوسان، برن و سایر شهرهای سوییس منتقل شدند.

روث سی هولزر، خبرنگار سوییسی به بی‌بی‌سی گفت که این تونل دارای دو مسیر (لاین) است و هنگامی که تصادف رخ داد، شلوع نبوده و سایر شرایط رانندگی نیز عادی بوده است.

خانواده سلطنتی بلجیم با صدور بیانیه ای تاسف عمیق خود را نسبت به این حادثه دردناک ابراز کرده است.

دیدیر ریندرز، وزیر امور خارجه بلجیم گفت: "اصلا قابل فهم نیست. سه بس در حال گذر از تونل بودند، اما فقط یکی از آنها بدون هیچ تماسی با دیگری، تصادف کرده است. یک خط تلفنی ویژه به اطلاع رسانی و کمک به خانواده های قربانیان اختصاص داده شده و انتظار می رود که بسیاری از اقوام در طول روز چهارشنبه ۱۴ مارچ به سویس بروند.(بی بی سی)