صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برنامه کوریای شمالی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر محکوم شد

برنامه کوریای شمالی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر محکوم شد

برنامه کوریای شمالی برای پرتاب موشک ماهواره‌بر برد بلند از سوی آمریکا، جاپان و کوریای جنوبی محکوم شده است. روز جمعه، ۱۶ مارچ، دولت کوریای شمالی اعلام کرد که به منظور بزرگداشت یکصدمین سالگرد تولد کیم این سونگ، پایه گذار جمهوری خلق کوریای و پدر بزرگ کیم جونگ اون، رهبر کنونی این کشور، در نظر دارد ماهواره را توسط یک فروند موشک برد بلند به مدار زمین پرتاب کند. خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گفته است که این موشک بین روزهای ۱۲ تا ۱۶ اپریل به فضا پرتاب خواهد شد.

در پی پخش این خبر، وزارت خارجه ایالات متحده این اقدام کوریای شمالی را مغایر توافقنامه اخیر دو کشور دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

براساس توافقی که دو هفته پیش بین ایالات متحده و کوریای شمالی به دست آمد، دولت کوریای شمالی موافقت کرد که در برابر دریافت کمک های وسیع غذایی از آمریکا، برنامه آزمایش موشک های برد بلند خود را به حالت تعلیق در آورد.

کوریای شمالی با مشکلات شدید اقتصادی و از جمله قحطی مواجه است که گفته می شود هزاران تن از مردم این کشور را گرفتار گرسنگی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از دولت کوریای شمالی به خاطر زیر پا گذاشتن توافقی که تنها شانزده روز پیش به دست آمد، پرتاب موشک برد بلند از سوی کوریای شمالی را اقدامی بسیار تحریک آمیز توصیف کرده است.

روز ۲۶ فبروری، آمریکا و کوریای شمالی دستیابی به توافقنامه ای را اعلام کردند که بر اساس آن، دولت کوریای شمالی متعهد شد که برنامه غنی سازی اورانیوم خود را نیز متوقف کند.

اعلام توافق دو طرف باعث شد تا برخی از ناظران نسبت به کاهش تنش در روابط خارجی دولت کوریای شمالی ابراز امیدواری کرده و این تغییر جهت را نشانه ای از تمایل کیم جونگ ایل، رهبر جدید آن کشور به بهبود روابط با غرب بدانند.

کیم جونگ اون پس از درگذشت پدرش، کیم جونگ ایل، در ماه دسمبر به جانشینی او رسید و رهبری کوریای شمالی را در دست گرفت.

تصمیم دولت کوریای شمالی برای پرتاب موشک برد بلند عملا به منزله لغو توافقنامه با آمریکاست که براساس آن، قرار بود ایالات متحده هر سال دوصد و چهل هزار تن مواد غذایی را به طور رایگان در اختیار آن کشور قرار دهد.

آخرین باری که کوریای شمالی یک موشک برد بلند را به فضا پرتاب کرد در اپریل ۲۰۰۹ بود که این اقدام از سوی شورای امنیت محکوم و به وضع تحریم های بین‌المللی گسترده تر علیه کوریای شمالی منجر شد. (بی بی سی)