صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دستگیری رئیس دستگاه امنیتی حکومت قذافی

دستگیری رئیس دستگاه امنیتی حکومت قذافی

مقامات موریتانیا از دستگیری عبدالله سنوسی، رئیس دستگاه امنیتی دوران حکومت معمر قذافی، رهبر سابق لیبیا در نواکشوت، پایتخت موریتانیا، خبر داده اند. از آقای سنوسی که از چهره های بانفوذ حکومت سابق لیبیا بود، به عنوان بازوی راست دگروال قذافی یاد می شد.

آژانس خبری رسمی موریتانی اعلام کرده که آقای سنوسی در میدان هوایی نواکشوت و هنگام بازگشت از مراکش دستگیر شده است.

آقای سنوسی با پاسپورت جعلی متعلق به کشور مالی در حال مسافرت بود.

مقامات لیبیا هنوز نتوانسته اند گزارش‌های مربوط به دستگیری او را تایید کنند. دادگاه بین المللی کیفری گفته است که در انتظار تایید خبر دستگیری آقای سنوسی است.

او به اتهام جنایت علیه بشریت از سوی دادگاه بین المللی کیفری تحت تعقیب بود.

یکی از سخنگویان این دادگاه گفته است هر چند موریتانیا اسناسنامه دادگاه بین المللی کیفری را تصویب نکرده، اما این دادگاه امیدوار است که دولت موریتانیا برای تحویل آقای سنوسی با آنها همکاری کند.

آقای سنوسی ۶۳ ساله، پس از ساقط شدن حکومت دگروال قدافی از لیبیا فرار کرد.

به گفته خبرنگاران، آقای سنوسی که ملقب به قصاب بود، از آخرین چهره های شناخته شده حکومت قذافی بود که هنوز دستگیر نشده بود.

منابع لیبیا، کشورهای عربی و غربی از او به عنوان فردی جنایتکار و بیرحم یاد می کنند که در دوران حکومت سابق شخصا زندانیان را آزار و اذیت می کرد.

گفته می شود او مسئول سرکوب معترضان در حد فاصل دهه ۸۰ تا ۹۰ میلادی و همچنین کشتار ۱۲۰۰ زندانی در زندان ابوسلیم در طرابلس در سال ۱۹۹۶ بود.از آقای سنوسی همچنین به عنوان یکی از چهره‌های اصلی در سرکوب قیام معترضان در شهر بنغازی در فبروری سال ۲۰۱۱ میلادی یاد شده است.تاکنون اخبار متعددی درباره دستگیری و یا مرگ او منتشر شده، اما هر بار پس از مدتی این خبرها تکذیب شده است.(بی بی سی)