صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس‌جمهور جدید آلمان انتخاب شد

رئیس‌جمهور جدید آلمان انتخاب شد

مجمع ملی آلمان یوآخیم گاوک را به عنوان رئیس‌جمهور جدید آلمان منصوب کرد. یوآخیم گاوک جانشین کریستیان وولف می‌شود که به دلیل افشای رسوایی‌های مالی نزدیک به یک ماه پیش مجبور به کناره‌گیری از سمتش شد.

انتخاب یوآخیم گاوک روز یکشنبه ۱۸ مارچ در حالی صورت گرفت که احزاب سیاسی دمکرات مسیحی، سوسیال مسیحی، سوسیال دمکرات، سبزها و حزب دمکرات‌های آزاد آلمان (که ۱۱۰۰ رأی‌دهنده را شامل می‌شوند) پیش‌تر نام او را به عنوان نامزد مشترک خود برای احراز پست ریاست‌جمهوری اعلام کرده بودند و به همین دلیل انتخابات روز یکشنبه بیش‌تر جنبه تشریفاتی داشت.

رقیبان یوآخیم گاوک در این انتخابات به‌آته کلارزفلد از حزب چپ و اولاف روزه از حزب دمکرات ملی بودند. مجموعا ۱۲۴۰ نفر (۶۲۰ نماینده مجلس و ۶۲۰ نماینده ایالت‌های آلمان) در مجمع ملی آلمان رأی خود را به صندوق ریختند.

یوآخیم گاوک با حداکثر ‌آرا (۹۹۱ رأی) به ریاست‌جمهوری برگزیده شد.

آقای گاوک که ۷۲ سال دارد، روز دوشنبه ۱۹مارچ وظایف رسمی خود را به عنوان یازدهمین رئیس‌جمهور آلمان در اخ ریاست‌جمهوری تحویل خواهد گرفت و طبق برنامه مراسم ادای سوگند وی روز جمعه (۲۳ مارچ) برگزار خواهد شد. رئیس‌جمهور جدید آلمان به هیچ‌‌کدام از احزاب سیاسی در این کشور تعلق ندارد.

یوآخیم گاوک کشیش و یکی از فعالان سرشناس حقوق شهروندی در آلمان شرقی سابق به شمار می‌رود که پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی آلمان شرقی به مدت ۱۰ سال ریاست نهادی مشهور به "اداره گاوک" را بر عهده داشت.

این اداره پس از فروپاشی نظام سوسیالیستی آلمان شرقی سابق تأسیس شد تا کلیه‌ی پرونده‌های مربوط به فعالیت‌های سازمان اطلاعات و امنیت آلمان شرقی، موسوم به "اشتازی" را جمع‌آوری، سازماندهی و حفاظت کند.

ر انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ یوآخیم گاوک از سوی دو حزب سوسیال دمکرات و سبزها برای احراز مقام ریاست جمهوری معرفی شد، ولی در نهایت کریستیان وولف که از سوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، برای پست ریاست‌جمهوری نامزد شده بود، با اختلاف اندکی به پیروزی رسید. (دویچه وله)