صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شبکه دفاع ضد موشکی جاپان به حالت آماده باش در آمد

شبکه دفاع ضد موشکی جاپان به حالت آماده باش در آمد

در واکنش به آزمایش موشک ماهواره‌‌بر کوریای‌شمالی، دولت جاپان قصد دارد سامانه پدافند موشکی خود را گسترش دهد. وزیر دفاع جاپان در روز جمعه، ۲۳ مارچ اعلام کرد سامانه‌‌های پدافند موشکی این کشور به حال آماده‌باش درآمده‌اند. جاپان آزمایش موشک دوربرد کوریای‌شمالی را تهدیدی مستقیم برای امنیت خود ارزیابی می‌کند.

به گفته نائوکی تاناکا، وزیر دفاع جاپان برای مقابله با تهدیدات کوریای‌شمالی سامانه‌های موشکی این کشور تقویت و گسترش خواهند یافت. به گفته وزیر دفاع جاپان فرمان آمادگی سامانه موشکی زمین به هوا به ارتش این کشور ابلاغ شده است.

نیروی دریایی جاپان نیز با تقویت موشک‌های دفاعی خود در آمادگی کامل به سر می‌برد. کوریای‌شمالی که به خاطر برنامه اتمی‌اش مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، در هفته پیش اعلام کرد که با پرتاب یک موشک دوربرد درصدد استقرار یک ماهواره در مدار زمین است.

اما کارشناسان نظامی می‌گویند کوریای‌شمالی در اصل خواهان برآورد توانایی‌های نظامی این موشک دوربرد و استراتژیک است.

پرتاب این موشک به مناسبت صدمین زادروز کیم ایل سونگ، بنیانگذار کوریای‌شمالی در نظر گرفته شده است. این آزمایش احتمالاَ در اواسط ماه اپریل صورت خواهد گرفت.

کوریای‌جنوبی، جاپان و آمریکا پرتاب موشک به فضا از سوی کوریای‌شمالی را محکوم کردند. بر اساس تحریم‌های بین‌المللی پیونگ‌یانگ مجاز به آزمایش موشک‌های دوربرد نیست. در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحدد صریحاَ آمده است که کوریای‌شمالی نباید دست به آزمایش موشک‌های دوربرد و بالستیکی بزند.

مقامات کوریای‌شمالی مدعی‌اند که هدف از پرتاب این موشک پیشبرد برنامه‌ی فضایی و پژوهشی این کشور است.

موشک دوربرد کوریای‌شمالی از حریم هوایی جاپان عبور خواهد کرد. تنها با دستور مستقیم یوشیهیکو نودا، صدراعظم جاپان ارتش این کشور مجاز است موشک کوریای‌شمالی را مورد هدف قرار دهد. (دویچه وله)