صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

معترضان بحرینی خواهان تسریع در اجرای اصلاحات شدند

معترضان بحرینی خواهان تسریع در اجرای اصلاحات شدند

به دعوت ائتلافی از ۵ گروه مخالف دولت بحرین روز جمعه، ۲۳ مارچ در ده نقطه مختلف در این کشور تظاهرات اعتراضی برگزار شده است. در این تظاهرات که با اجازه مقامات دولتی برگزار شده، تظاهرکنندگان خواهان اجرای اصلاحات با سرعت بیشتری شدند. همچنین عده ای از شرکت کنندگان شعارهای ضد پادشاهی سر دادند.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به بحرین که در محل برگزاری تظاهرات حضور داشته می گوید که انتظار می رود که این راهپیمایی برخلاف تظاهرات اعتراضی در گذشته عاری از خشونت باشد.
او گفت نشانه هایی وجود دارد که از باز شدن نسبی فضا سیاسی در بحرین حکایت دارد.

از جمله این نشانه ها می توان به حضور خبرنگاران خارجی از زمان آغاز اعتراضات از سال گذشته و برگزاری راهپیمایی با مجوز دولت اشاره کرد.

به گفته آقای ناجی دو طرف خواهان از سرگیری مذاکرات شده اند، اما مخالفان پیش شرط هایی برای آغاز مذاکرات تعیین کرده اند.

تعیین زمان و مکان برگزاری مذاکرات در چارچوبی مشخص و به رفراندم گذاشتن هر آنچه باید درباره اش تصمیم گیری شود، از جمله پیش شرط‌های مخالفان است.

گفته می شود صبری محفوظ یوسف بر اثر گاز اشک آوری که به داخل محل سکونتش پرتاب شده بود، کشته شد.

بخش عمده ای از مخالفان را شیعیان تشکیل می دهند که در میان آنان روحانیون شیعه نیز دیده می شود. به همین دلیل دولت بحرین، ایران را متهم می کند که در تحریک جوانان معترض نقش دارد.

روز گذشته هم صدها نفر در یکی از روستاهای حومه منامه، پایتخت که فاصله چندانی با کاخ سلطنتی ندارد، به خیابان رفتند و در مراسم سومین روز درگذشت جوانی شرکت کردند که جانش را در یکی از تظاهرات اخیر از دست داد.

گفته می شود صبری محفوظ یوسف بر اثر گاز اشک آوری که به داخل محل سکونتش پرتاب شده بود، کشته شد.

عده ای از معترضان با سر دادن شعارهای ضد خاندان سلطنتی بحرین، خواهان سرنگونی حکومت شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین شدند. (بی بی سی)