صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کوفی عنان به دنبال جلب حمایت روسیه وارد مسکو شد

کوفی عنان به دنبال جلب حمایت روسیه وارد مسکو شد

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه به روسیه سفر کرده تا حمایت مقامات این کشور را برای اجرای طرح صلح پیشنهادی اش جلب کند. آقای عنان در این طرح که مقامات چین و روسیه موافقت خود را با آن اعلام کردند، خواستار توقف فوری درگیری ها شده است. اما مقامات سوری می گویند که ابتدا مخالفان دولت باید سلاح هایشان را بر زمین بگذارند.

براساس این طرح نیروهای دولتی باید استفاده از تجهیزات نظامی را علیه شهروندان غیرنظامی متوقف کرده و از مناطق غیرنظامی خارج شوند.

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا از طرح صلح نماینده ویژه خود، کوفی عنان، حمایت کرد.

شورای امنیت روز ۲۱ مارچ با انتشار بیانیه ای، که البته الزام آور نیست، از دولت سوریه و مخالفان آن خواست که فورا به پیشنهادهای آقای عنان عمل کنند. این پیشنهادها تضمین دسترسی کمک های انساندوستانه و عقب نشینی سربازان دولتی از شهرها و روستاها را شامل می شود.

در همین حال گروه‌های فعال مخالف دولت از ادامه بمباران و عملیات نظامی نیروهای نظامی در بسیاری از مناطق سوریه خبر داده اند.

خبرنگار بی بی سی به نقل از فعالان از یک حمله بزرگ با حضور شماری از تانک‌ها و موترهای زرهی در شهر سراقب در شمال غرب ولایت ادلب خبر داده است. به گفته این فعالان بسیاری از خانه های این منطقه هدف گلوله توپ قرار گرفته اند که این حملات تلفات سنگینی به همراه داشته است.

گزارش ها همچنین از کشته شدن چندین نفر در جریان درگیری ها در حمص، سومین شهر بزرگ سوریه و قصیر حکایت دارد. به گفته خبرنگار بی بی سی دولت سوریه عزمش را جزم کرده تا با توسل به زور کنترل شهرها را در اختیار گرفته و مانع از فعالیت آزادانه مخالفان شود. (بی بی سی)