صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۷ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا بیش از نیمی از کمک های خود به فلسطینیان را آزاد کرد

آمریکا بیش از نیمی از کمک های خود به فلسطینیان را آزاد کرد

کنگره آمریکا موافقت خود را برای آزاد کردن تقریبا نود میلیون دالر کمک به تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد. این کمک ها شش ماه پیش از سوی آمریکا به حال تعلیق در آمده بود. این اقدام پس از آن انجام شد که دو نماینده ارشد جمهوریخواه از مجلس نمایندگان از مخالفت با ارائه کمک ها به فلسطینیان دست برداشتند.

ایلینا رزلتنین، یکی از نمایندگان جمهوریخواه گفته است که این پول به شرط آن که در اختیار دولت حماس قرار نگیرد، به تشکیلات خودگردان فلسطینی داده شده است. حماس کنترل نوار غزه را برعهده دارد.

این نماینده جمهوریخواه در عین حال تاکید کرد که بقیه ۵۸.۶ میلیون دالر کمک همچنان به فلسطینیان داده نخواهد شد. خانم رزلتنین در نامه ای نسبت به استفاده از شبه‌نظامیان از این کمک ها ابراز نگرانی کرده است.

این نماینده جمهوریخواه که ریاست کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان آمریکا را برعهده دارد، گفته است که این ۸۸.۶ میلیون دالر با آگاهی از این که قرار نیست در جاده سازی در کرانه باختری و یا گسترش صنعت توریسم و یا تجارت فلسطینیان مورد استفاده قرار بگیرد، به آنها داده شده است.

گفته شده که این پول با هدف بهبود وضعیت بهداشت و درمان، پروژه های مربوط به تامین آب و غذا برای فلسطینیان در اختیار آنها گذاشته شده است. قانونگذاران آمریکایی شش ماه پیش و پس از آن که تشکیلات خودگردان فلسطینی طرح به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی را به سازمان ملل متحد ارائه کرد، کمک های این کشور را به آنها به حال تعلیق در آوردند.

کمیته شورای امنیت سازمان ملل در مورد درخواست فلسطینیان در مورد به رسمیت شناختن آنها به توافق نرسیده است.مقامات واشنگتن گفته اند که این اقدام فلسطینیان می تواند به روند از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیل با فلسطینیان خدشه وارد کند و باعث بروز نا آرامی در منطقه شود. (بی بی سی)