صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار آمریکا در مورد آزمایش موشکی کوریای شمالی

هشدار آمریکا در مورد آزمایش موشکی کوریای شمالی

یک مقام بلندپایه آمریکایی گفته است آزمایش آتی موشک دوربرد کوریای شمالی، منطقه ای مابین استرالیا، اندونزیا و فیلیپین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. کوریای شمالی گفته است این موشک در یک مسیر جدید و به سمت جنوب آزمایش خواهد شد و مسیر آن به سمت شرق و بر فراز جاپان نخواهد بود.

به نقل از کورت کمبل، از دستیاران وزیر امور خارجه آمریکا گفته شده که وی از این سه کشور خواسته است که این آزمایش موشکی را محکوم کنند.

خبرنگاران می گویند این آزمایش موشکی احتمالا اجلاس روز دوشنبه ۲۶ مارچ سران منطقه در سئول، پایتخت کوریای جنوبی، را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

محور این اجلاس، مسائل امنیتی خواهد بود و باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز در آن شرکت خواهد کرد.

کوریای شمالی می گوید این موشک قرار است یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد اما آمریکا و متحدانش از جمله کوریای جنوبی و جاپان می گویند پرتاب آن بهانه و پوششی برای یک آزمایش موشکی است.

مقامات کوریای شمالی تاکید کرده اند که موشک حامل ماهواره از فراز هیچ کشوری عبور نمی کند و قطعات آن نیز به احتمال زیاد در آب‌های بین‌المللی فرو خواهد ریخت. اما دولت جاپان برای مقابله با عبور احتمالی موشک دوربرد کوریای شمالی، شبکه دفاع ضد موشکی خود را به حالت آماده باش در آورده است.

کوریای جنوبی نیز پرتاب موشک دوربرد کوریای شمالی را بخشی از آزمایش های موشکی آن کشور با هدف های نظامی و به خصوص، برنامه ریزی برای حمل کلاهک اتمی توصیف کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحدبا صدور قطعنامه هایی، کوریای شمالی را از ادامه برخی فعالیت های اتمی و انجام آزمایش های موشکی منع کرده است. جامعه بین المللی و سازمان ملل کوریای شمالی را به خاطر برنامه اتمی و موشکی این کشور تحریم کرده‌اند.

دولت کوریای شمالی هفته قبل اعلام کرد که در نظر دارد جهت اطمینان بخشیدن به جامعه جهانی، از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از تمامی تاسیسات و مراکز اتمی این کشور دعوت کند. بازرسان سه سال قبل از کوریای شمالی اخراج شده بودند.

کوریای شمالی ماه گذشته موافقت کرد غنی سازی اورانیوم و همچنین آزمایش های اتمی و موشک های دوربرد را به حال تعلیق دربیاورد. تصمیم کوریای شمالی که دو ماه پس از آغاز رهبری کیم جونگ اون، پسر کیم جونگ ایل، رهبر سابق آن کشور اعلام شد، با استقبال جامعه جهانی همراه بود. (بی بی سی)