صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حضور چشمگیر اسلام‌گراها در هیات تدوین قانون اساسی جدید مصر

حضور چشمگیر اسلام‌گراها در هیات تدوین قانون اساسی جدید مصر

در مصر، اسلام گراهای این کشور اکثریت کرسی های هیاتی را که قرار است قانون اساسی جدید کشور را تدوین کنند، دراختیار گرفته‌اند. به گفته مقامات، در انتخابات روز شنبه ۲۴ مارچ که توسط دو مجلس علیا و سفلی که تحت تسلط اسلام گرایان است، برگزار شد، حدود هفتاد درصد از صد عضو منتخب این هیات از احزاب اسلام گرا هستند.

احزاب اسلام گرا حدود سه چهارم اعضای پارلمان مصر را تشکیل می دهند. روز شنبه گروهی از احزاب سکولار و لیبرال ضمن خارج شدن از روند انتخاب هیات تدوین قانون اساسی نسبت به عواقب حضور چشمگیر اسلام گرایان و نفوذ آنها هشداردادند.

به گفته لیبرال ها و سکولارها، اسلام گرایان در تلاشند تا روند تدوین قانون اساسی را به انحصار خود دربیاورند.

از مواردی که قرار است این هیات به آن بپردازد، میزان اثر گذاری قوانین اسلامی بر قانون اساسی جدید مصر خواهد بود.

53 تن به توطئه‌چيني براي براندازي دولت اوگاندا متهم شدند

پولیس اوگاندا گزارش داد، 53 تن به توطئه‌چيني جهت براندازي دولت اين كشور متهم شده‌اند.

يكي از سخنگويان پولیس اوگاندا گفت، اين افراد در مناطق مختلف اين كشور دستگير شده و در يكي از دادگاه‌هاي منطقه كامپالا، پايتخت اوگاندا متهم شدند. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين مقام مسئول پولیس افزود: اين افراد متهم به توطئه‌چيني و تلاش براي براندازي دولت اوگاندا هستند و به زودي محاكمه مي‌شوند.

وي همچنين ادامه داد، ماهيت گروه شورشي كه اين افراد در ارتباط با آنها هستند، هنوز مشخص نشده است اما اين موضوع مشخص است كه بسياري از اين متهمان پيش‌تر براي براندازي دولت اوگاندا در گروه‌هاي شورشي فعاليت مي‌كردند.

اوگاندا پيش‌تر دستخوش ناآرامي‌هايي بود و مقام‌هاي دولتي اين كشور نيز مدعي هستند كه گروه‌هاي شورشي بار ديگر در حال شكل‌گيري براي براندازي دولت اوگاندا هستند.
گروهی از شهروندان اسرائیل در مخالفت با حمله به ایران دست به تظاهرات زدند

شماری از شهروندان اسرائیل شامگاه شنبه در مخالفت با حمله به ایران در خیابان‌های تل‌آویودست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان، که سخنگوی پولیس تل‌آویو تعداد آنها را حدود هزار نفر ذکر کرده، شعارهایی نظیر «جنگ بازی نیست» و «ایرانیان! ما کشور شما را بمباران نمی‌کنیم» سر می‌دادند.

پیش از این نیز یک زوج جوان اسرائیلی صفحه‌ای در فیس‌بوک به راه انداخته بودند که با ابراز همبستگی با ملت ایران، تأکید می‌کردند ملت اسرائیل خواستار جنگ با ایران نیست.

سازمان‌دهندگان راهپیمایی شامگاه شنبه گفته‌اند اقدام‌شان الهام گرفته از تلاش اینترنتی زوج اسرائیلی بوده است.