صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما: کوریای شمالی خود را در معرض تحریم بیشتر قرار می‌دهد

اوباما: کوریای شمالی خود را در معرض تحریم بیشتر قرار می‌دهد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به کوریای شمالی هشدار داده است که اگر برنامه‌اش برای پرتاب یک راکت را عملی کند، با تحریم‌های بیشتری روبه‌رو خواهد شد. او روز یکشنبه ۲۵ مارچ گفت که کوریای شمالی با تهدید یا اقدامات تحریک‌آمیز به چیزی دست نخواهد یافت.

رئیس جمهور آمریکا در شرایطی این هشدار را داده است که کوریای شمالی در حال فراهم کردن مقدمات پرتاب یک راکت است.

آقای اوباما گفته است که پرتاب این راکت، پوششی برای یک آزمایش موشکی است.

مقامات کوریای شمالی گفته‌اند که به دنبال فرستادن یک ماهواره به مدار زمین هستند و به همین دلیل، این راکت را پرتاب خواهند کرد. گزارش شده است که کوریای شمالی این راکت را به موقعیت پرتاب منتقل کرده است.

آقای اوباما که برای شرکت در نشست جهانی امنیت هسته‌ای در سئول، پایتخت کوریای جنوبی به سر می‌برد، با لی میونگ بک، رئیس‌جمهور کوریای جنوبی دیدار کرده است.

رهبران کوریای جنوبی و آمریکا در جمع خبرنگاران در سئو گفته‌اند که کوریای شمالی در صورتی که برنامه خود برای پرتاب راکت را لغو نکند، خود را در معرض انزوا و تحریم‌های بیشتر قرار می‌دهد.

آقای اوباما گفت: کوریای شمالی با تعهدات خود آشناست و باید برای عمل به این تعهدات، قدم‌هایی برگشت‌ناپذیر و غیرقابل تغییر بردارد.

او اضافه کرد که دولت‌های آمریکا و کوریای جنوبی بر سر این موضوع کاملا در کنار هم هستند.

لی میونگ بک، رئیس‌جمهور کوریای جنوبی نیز گفت که او و همتای آمریکاییش توافق کرده‌اند تا به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز یا تهدید از سوی کوریای شمالی پاسخی قاطعانه بدهند و به طور مرتب، آمادگی دفاعی مشترک دو کشور را تقویت کنند.

در عین حال، او گفت که جامعه بین‌الملل آماده است تا به کوریای شمالی کمک کند وضعیت زندگی شهروندانش را بهبود بخشد، به شرطی که این کشور مسیر صلح را انتخاب کند.

کوریای شمالی برای پرتاب یک راکت در فاصله روزهای ۱۲ تا ۱۶ اپریل برنامه‌ریزی کرده و گفته است که پرتاب این راکت با یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر سابق کوریای شمالی، همزمان است. (بی بی سی)