صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما به کوریای‌شمالی در خصوص پرتاب راکت هشدار داد

اوباما به کوریای‌شمالی در خصوص پرتاب راکت هشدار داد

باراک اوباما و هو جینتائو در حاشیه کنفرانس امنیت هسته‌ای در سئول، پایتخت کوریای جنوبی دیدار کردند. کاخ سفید اعلام کرده که رهبران چین و آمریکا در دیداری توافق کرده اند که هرگونه تحریک بالقوه ای از سوی کوریای شمالی در خصوص ادامه طرح پرتاب راکت را پاسخ دهند.

کوریای شمالی می گوید که این راکت به منظور فرستادن یک ماهواره به مدار زمین پرتاب خواهد شد. اما در مقابل آمریکا می گوید که پرتاب راکت در هر صورت ناقض مقررات سازمان ملل خواهد بود و هدف کوریای شمالی از آن آزمایش موشکی است. به گفته مقامات کوریای شمالی قرار است که این راکت در ماه اپریل و به مناسبت یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر پیشین این کشور پرتاب شود.

باراک اوباما و هو جینتائو، روسای جمهور آمریکا و چین روز دوشنبه، ۲۶ مارچ در حاشیه کنفرانس امنیت هسته‌ای در سئول، پایتخت کوریای جنوبی دیدار کردند. هدف از برگزاری این کنفرانس، کاهش تهدید تروریسم هسته‌ای اعلام شده است و نمایندگان بیش از ۵۰ کشور در آن حضور دارند.

براساس گزارش‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا در این دیداری گفت که برنامه‌های هسته‌ای ایران و کوریای شمالی برای هر دو کشور آمریکا و چین دارای اهمیت است. بر اساس گزارش رویترز دفتر رئیس جمهور آمریکا گفته است که آقای هو در دیدار با آقای اوباما اعلام کرده که چین مسائل کوریای شمالی را بسیار جدی می داند. وی به نگرانی های چین در خصوص دولت کوریای شمالی اشاره کرده است.

پیش از این دیدار آقای اوباما گفت: هر دوی ما می خواهیم اطمنیان حاصل کنیم که معیارهای بین المللی در زمینه عدم گسترش سلاح های هسته ای و جلوگیری از تکثیر سلاح هایی که منجر به بی ثباتی می شود، حائز اهمیت است.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، آقای هو گفته است که موضوع کوریای شمالی بسیار حساس و پیچیده است. به گزارش شینهوا او گفت: ما نمی خواهیم که شاهد بازگشت تنش به شبه‎جزیره (کوریا) باشیم. کاهش تنش در منطقه به دشواری به دست آمده است. (بی بی سی)