صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار رهبران جهان در مورد تهدید تروریسم هسته‌ای

هشدار رهبران جهان در مورد تهدید تروریسم هسته‌ای

رهبران جهان در جریان کنفرانس امنیت هسته ای در سئول، خواستار همکاری های بیشتر در زمینه مقابله با تروریسم هسته ای شده اند. لی میونگ باک، رئیس جمهور کوریای جنوبی گفت که تروریسم هسته ای تهدیدی بزرگی محسوب می شود. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا نیز گفت که کلید حل این مسئله نشان دادن جدیت در عمل است.

هو جینتائو، رئیس جمهور چین از رهبران جهان خواست تا برای یافتن راه حلی برای این موضوع با یکدیگر همکاری کنند.

این کنفرانس تاکنون با موضوع طرح پرتاب یک راکت از سوی کوریای شمالی تحت الشعاع قرار گرفته است.

کوریای شمالی پیشتر اعلام کرده بود که قرار است در ماه آینده راکتی را به منظور فرستادن یک ماهواره به مدار زمین پرتاب کند.

این کشور مجددا روز سه شنبه ۲۷ مارچ اعلام کرد که طرح پرتاب موشک را اجرا خواهد کرد و پرزیدنت اوباما را برای ابراز مخالفت با این طرح به داشتن روحیه تهاجمی متهم کرد.

کوریای شمالی می گوید که این موشک را به منظور فرستادن یک ماهواره به مدار زمین پرتاب خواهد کرد و این اقدام گامی ضروری در جهت توسعه اقتصادی این کشور است.

اما آمریکا و متحدانش در آسیا می گویند که پرتاب این موشک ناقض مقررات سازمان ملل خواهد بود و هدف کوریای شمالی از آن، آزمایش موشکی نظامی است.

برنامه هسته ای ایران نیز از موضوعاتی بود که در کنفرانس امنیت هسته ای به آن پرداخته شد. در این رابطه، آقای اوباما وعده داد تا برای پیدا کردن راه حل، در حاشیه کنفرانس با رهبران روسیه و چین ملاقات کند.

نمایندگان بیش از ۵۰ کشور برای شرکت در این کنفرانس به سئول رفته اند که هدف از برگزاری آن، کاهش تهدید تروریسم هسته‌ای اعلام شده است. پیدا کردن شیوه هایی برای حفاظت از مواد و امکانات هسته ای و ممانعت از قاچاق مواد هسته ای نیز جزو اهداف این کنفرانس برشمرده شده است. (بی بی سی)